Американците за ден тестирале милион луѓе, научниците велат дека тоа не е доволно

од Vladimir Zorba

Јунајтед постави нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат шест до десет милиони тестови на ден за да ја стават под контрола епидемијата.

Во САД се извршени 1.061.411 тестови во саботата, според Проектот за следење на Ковид, волонтерска иницијатива за следење на ширењето на инфекцијата.

Рекорден број на тестови беше забележан откако бројот на тестови се намалуваше со денови.

Во неделата до 13 септември, САД тестирале во просек околу 650.000 луѓе на ден, а најмногу на крајот на јули, кога биле извршени повеќе од 800.000 тестови на ден.

loading...

Слични содржини