Амфилохије одбил да се лекува во Белград

од Vladimir Zorba

Покојниот митрополит Амфилохије не сакал да се лекува од коронавирус во Белград, иако му било понуден, туку инсистирал да биде сместен во една од црногорските болници, како и сите граѓани на Црна Гора.

„Тој инсистираше да остане со својот народ. Тој не сакаше да ја напушти Црна Гора. Тој се однесуваше како другите пациенти во болницата. Немаше посебно барање, и тој секогаш се распрашуваше за здравјето на другите пациенти и се молеше и за нив“, сподели извор од Митрополијата на Црна Гора.

Да потсетиме, митрополитот црногорско – приморски почина утрово во клиничкиот центар во Подгорица, а ќе биде погребан во недела по литургијата во црквата Христос Спасител во Подгорица.

loading...

Слични содржини