Амнести Интернешнл: Кина создаде дистописки пекол во Ксинџијанг

од Stefanija Kuzmanovska

Кина е одговорна за злосторства против човештвото во провинцијата во северозападна Кина, каде што живеат Ујгури и други муслимански малцинства, соопшти организацијата за човекови права Амнести Интернешнл, обвинувајќи ја Кина за создавање „дистописки пекол“ во Ксинџијанг.

Амнести Интернешнл во четвртокот објави извештај во кој се повикуваат ООН да ја испитаат ситуацијата во Ксинџијанг.

Ујгурите, Казахстанците и другите муслимански етнички малцинства се предмет на масовни затвори, надзор и тортура, тврди Амнести Интернешнл.

Агнес Каламард, генералниот секретар на Амнести Интернешнл, ги обвини кинеските власти за создавање „дистописки пекол со зачудувачки размери“.

„Фактот дека огромен број луѓе биле подложени на перење мозок, тортура и друг понижувачки третман во логорите, додека милиони други живеат во страв од голем апарат за надзор, треба да ја шокира совеста на човештвото“, рече Каламард.

Таа исто така го обвини генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш „дека не постапил во согласност со неговата функција“.

Слични содржини