Анализа: Бајден и Путин повеќе не можат да се откажат, мирно решение е речиси невозможно

од Milan1

Психолошката војна меѓу Русија и Америка за Украина брзо се приближува до точката кога мирното решение на кризата може да стане невозможно, пишува Си-Ен-Ен во најновата анализа.

Американскиот претседател Џо Бајден се најде во отворен конфликт со рускиот претседател Владимир Путин, кој ја користи Украина како заложник додека се обидува да ги принуди САД да преговараат.

Ниту еден претседател не треба да попушти. Отстапката изгледа неверојатно со оглед на тоа колку од сопствениот политички кредибилитет вложиле во конфликтот околу Украина, пишува Си-Ен-Ен. Иако многу Американци ја гледаат кризата во Украина како проблем за кој не треба да бидат загрижени, особено затоа што имаат свои проблеми како пандемија и зголемена инфлација, факт е дека двете водечки светски нуклеарни сили се најдоа во најсериозното тест уште од советскиот сојуз.

Тоа би можело да доведе до најголемиот конфликт на конвенционалните армии во Европа од Втората светска војна.

Си-Ен-Ен потсетува во анализата дека руската инвазија на Украина може да го предизвика најголемиот конфликт меѓу конвенционалните армии во Европа од крајот на Втората светска војна. Влогот за Америка е голем, кредибилитетот на САД во очите на Западот и глобалната перцепција за американската моќ, но и веројатноста за реални последици што Американците би можеле да ги почувствуваат и дома, како што е зголемувањето на цените на енергијата предизвикани од кризата.

Шефовите на американската и руската дипломатија Антони Блинкен и Сергеј Лавров денеска се среќаваат во Женева. Но, Америка сигурно нема да се согласи со барањата на Путин, кои тешко би го компромитирале НАТО.

Од друга страна, американските закани за Русија со невидени санкции досега беа неуспешни. Напротив, владата во Киев тврди дека Русија е при крај со акумулацијата на војници долж границата со Украина. Според тоа, Путин има повеќе од 100.000 војници на границата со Украина, што му овозможува да започне голема инвазија во секое време, според Си-Ен-Ен.

Што навистина сака Путин?

Путин сака да ги држи своите противници во неизвесност, се цели во анализата. Некои аналитичари сметаат дека рускиот претседател блефира, односно дека создал закана од инвазија за да влезе во преговори со Америка од позиција на моќ. Други мислат дека Путин се обидува да ја дестабилизира Украина играјќи со чувствата на националистите во Русија и со тоа да ја подигне својата популарност во својата земја.

Но, можно е Путин да ја „намирисал“ американската слабост и поделбите во Европа и одекнува дека сега е вистинското време да се скршат надежите на Украина за прозападна иднина, се вели во анализата на Си-Ен-Ен.

Со оглед на тоа колку од сопствениот престиж инвестираше во украинската криза, а САД одбиваат да ги исполнат нејзините барања, малку е веројатно дека едноставно ќе го признаат поразот и ќе се повлечат.

„Единственото нешто во кое сум сигурен е дека одлуката е целосно и исклучиво на Владимир Путин. Никој друг нема да ја донесе таа одлука, никој друг нема да влијае на тоа“, рече американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција во Белата куќа во среда.

Зошто Украина е толку важна за Путин?

За Владимир Путин, поранешен офицер на КГБ, падот на Советскиот Сојуз е историска катастрофа. Путин го гледа проширувањето на НАТО на исток како понижување на големата руска цивилизација. Ова објаснува зошто тој побара од Бајден она што американскиот претседател не може да го прифати, вклучително и гаранција дека Украина никогаш нема да се приклучи на НАТО и повлекување на западните сили и оружје од земји како Полска и Романија.

Во изминатата деценија, Путин се обиде да ја врати руската сфера на влијание врз поранешните советски држави, како што е Украина. Ова резултираше со анексијата на Крим во 2014 година, но и неодамнешното задушување на протестите во Белорусија и Казахстан.

Со оглед на автократската природа на режимот на Путин, јасно е дека тој не може да толерира просперитетна, прозападна демократија во Украина. Такво нешто би можело да стане пример за Русите на кои им е преку глава од неговото долгогодишно владеење проткаено со корупција и репресија.

Путин сака да го наруши угледот на Западот

Друга важна компонента на проектот на Путин е уништувањето на угледот на Западот, а особено на САД. Иако сè уште не е целосно јасно дали руското мешање во претседателските избори во САД во 2016 година беше клучно, факт е дека тоа ослободи деструктивни сили во Соединетите држави. Кандидатот што тој го поддржа, Доналд Трамп, сега го предводи нападот врз американската демократија кој совршено се вклопува со целите на Путин.

Во исто време, Бајден е ослабен во својата земја бидејќи Трамп се погрижи милиони Американци да го гледаат како нелегитимен претседател, што Путин секако го поздрави со ентузијазам.

Како и да е, и Путин и Бајден се најдоа во ситуација кога не смеат да попуштат во покер-игра со најголем влог. Како ќе се одвива, ќе покажат деновите што доаѓаат.

Слични содржини