Анчелоти: Не мислам на Мбапе, туку на финалето на Лигата на шампионите

од Vladimir Zorba

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, одржа прес-конференција пред последниот натпревар сезонава во Ла Лига на „Лос Бланкос“. Мадрид е домаќин на победникот на Купот – Бетис на „Сантијаго Бернабеу“.

„Расположението е многу позитивно. Сакаме да направиме добар последен натпревар од сезоната пред нашите навивачи. Испраќаме прекрасна сезона и сакаме да им изразиме благодарност на навивачите“, изјави 62-годишниот стручњак.

Тој беше прашан и за претстојното финале во Лигата на шампионите против Ливерпул на 28 мај. „Природно е да има некоја нервоза пред финалето на Лигата на шампионите. Ова е огромен натпревар. Мислам дека Ливерпул има потешки недели до финалето од нас, бидејќи се подготвува за голем, важен натпревар овој викенд. Веќе го прославивме триумфот во првенството. Тие го прославија освојувањето на ФА Купот“, изјави Анчелоти.

На прашањето што е поважно за Реал Мадрид – да ја освои Лигата на шампионите или да потпише со Килијан Мбапе, Анчелоти одговори: „Мислам дека навивачите на Реал Мадрид со нетрпение го очекуваат финалето на Лигата на шампионите. Мислам дека сите се фокусирани на победа во финалето на Лигата на шампионите. Лично, не се фокусирам на темата за Килијан Мбапе, но мислите целосно ги насочив кон финалето. Дали знам на кои 11 играчи ќе се обложувам од првата минута од финалето со Ливерпул? Да, не се сомневам. Единствениот сомнеж е дали сите играчи кои ќе започнат потоа ќе го завршат натпреварот“, изјави Анчелоти.

Запрашан за велшката ѕвезда Герет Бејл, Италијанецот рече: „Целиот свет знае дека Герет Бејл го напушта Реал Мадрид и ќе се збогува со нас. Но, мора да потсетиме дека тој е дел од историјата на Реал Мадрид и е многу важен за клубот.“

Слични содржини