Анчелоти посочи за клучната промена во Реал оваа сезона

од Vladimir Zorba

Карло Анчелоти ја коментираше својата претстојна сезона, во која Реал Мадрид веќе стана шампион на Шпанија, а се наоѓа и во финалето на Лигата на шампионите. За Италијанецот ова е втор период на кормилото на шпанскиот гигант, но сега покажа дека одлично се сложува со сите играчи – нешто што претходно не беше случај.

На денешната прес-конференција тренерот беше запрашан зошто сезоната му испадна лесна. „Тоа е поради мојот однос со играчите“, одговори Анчелоти.

– Никој не ми правеше проблеми. Во минатото понекогаш имав тешки моменти со одредени играчи кога требаше да им кажам дека ќе добијат пауза и нема да играат. Потоа правеа незадоволни фаци. Разликата со моменталната ситуација во Реал е видлива. Нашата титула е заслужена бидејќи нема „но“ во првенството“.

Во Ла Лига „белите“ веќе ја завршуваат сезоната, додека Ливерпул, нивниот ривал во финалето на Лигата на шампионите, води тешка битка за титулата во Премиер лигата. Во вторникот вечерта избраниците на Јирген Клоп со 2:1 славеа над Астон Вила како гостин.

„Натпреварот го гледав од професионална гледна точка, како и само како навивач на Астон Вила. Многу добро го познавам Ливерпул, бидејќи со него играме двапати речиси секоја сезона. Така беше и за време на мојот престој во Наполи, како и потоа, кога дури имавме контролни кај нив. Но, мислам дека и тие многу добро ме познаваат“, додаде тренерот.

Во минатото коло против Атлетико, Анчелоти се потпре на многу резерви. Според него, целта е и овие играчи да бидат во форма. „Отсекогаш се зборуваше дека Анчелоти не правел ротации, а сега кога ги направив, никој не е среќен. И овие играчи треба да добијат минутажа за да можат да се справат кога е потребно“, објасни стручњакот.

На крајот, Италијанецот уште еднаш одби да каже нешто конкретно за можните нови играчи, како и за Ерлинг Холанд кој се поврзуваше со Реал.

„Халанд е одличен фудбалер, но јас се грижам за моите играчи, кои ми помогнаа да уживам во ново финале во Лигата на шампионите“, заклучи тој.

Слични содржини