Актуелно
Почетна / Глобално / Анкара: Вашингтон би можел да го испрати системот „Патриот“ во Турција

Анкара: Вашингтон би можел да го испрати системот „Патриот“ во Турција

САД би можеле да го испратат ракетниот систем „Патриот“ во Турција по смртта на турските војници, убиени за време на нападите на сирискиот режим во областа Идлиб, изјави турскиот министер за одбрана, Хулуси Акар.

„Постои закана од воздушни ракетни напади врз нашата земја“, рече турскиот министер за медиуми, пренесува Хина.

„Турција може да го добие „Патриот““, додаде тој, отфрлајќи ја секоја поддршка од американските трупи на теренот.

Од почетокот на февруари, вкупно 16 турски војници се убиени во областа Идлиб.

Од почетокот на февруари, бројните конфликти меѓу Анкара и Дамаск предизвикаа зголемена тензија меѓу Турција, која ги поддржува бунтовничките групи „Идлиб“ и Русија, која воено го поддржува сирискиот режим.

„Турција не се обидува да се спротивстави на Русија околу Сирија“, рече Акар.

Москва ја повика Анкара да престане да ги поддржува бунтовниците во областа Идлиб, соопшти руското Министерство за одбрана, додавајќи дека водела напади врз вооружени групи поддржани од Анкара.

Привлекувајќи внимание на нападите од турските позиции во кои беа повредени четворица сириски војници, руската војска во изјавата ја повика „турската страна да престане да ги поддржува постапките на терористичките групи и да им дава оружје“.

Според соопштението, „терористичките групи воделе повеќекратни големи напади врз сириските позиции во области јужно од Идлиб“.

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон во четвртокот изразија загриженост до рускиот претседател Владимир Путин за „катастрофалната хуманитарна состојба“ во регионот Идлиб, соопшти канцеларијата на германската канцеларка.

Al-Jazeera

loading...