Анкета на „Брима“: Заев убедливо води пред Мицкоски

од Берта Китинска

Премиерот Зоран Заев убедливо води пред лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски според анкетата на „Брима“, објави Слободен печат.

И во оваа анкета најпопуларниот политички лидер во Македонија е Зоран Заев, кој со своите 11,8% од поддршката на анкетираните убедливо води пред лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски (7%). Меѓу етничките албански политичари, пак, „трката“ е нешто потесна, иако Ахмети со 5,9% и Биљал Касами со 4,4% го предводат „дуетот“ во власта, пред опозиционерите Зијадин Села (4,1%) и Африм Гаши (0,4%).

Слични содржини