Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / Apple ја купува апликацијата за временски услови Dark Sky

Apple ја купува апликацијата за временски услови Dark Sky

Apple ја купи апликацијата за временски услови „Dark Sky“ и планира да ги исклучи верзиите на „Android“ и „Wear OS“, пренесува Би-Би-Си.

Dark Sky е позната по хиперлокалните временски прогнози и можноста да прогнозира од минута во минута.

Креаторот Адам Гросман изјави дека партнерството сепак ќе му овозможи на Dark Sky да достигне до „многу повеќе луѓе“.

Сопствениците на телефони со Android или преносни уреди што не се на Apple ќе имаат пристап до услугата до 1 јули.

На социјалните мрежи, многумина се пожалија на одлуката на Apple да го отстрани Dark Sky од Android.

Досега Apple обезбеди апликации за корисници на други оперативни системи. Кога компанијата ја купи музичката апликација Shazam, ја зачува верзијата за Android. Минатата година, исто така, таа пушти верзија на својата iMessanger апликација за Интернет пораки за корисници на Android.

За корисниците на Apple, компанијата објави дека во моментов нема да има промени. Апликацијата Dark Sky чини 3,99 долари во САД и 3,99 фунти во Велика Британија.

Корисниците на Android, кои сè уште имаат активна претплата на Dark Sky, ќе добијат поврат на средства кога ќе истече апликацијата во јули.

Dark Sky API – софтверот што испорачува информации помеѓу апликацијата и неговите корисници – ќе им биде достапен на клиентите до 2021 година. Но, компанијата соопшти дека повеќе нема да регистрира нови претплатници.

loading...