Апсења во Хрватска: Приведени антиваксери, осомничени за поттикнување тероризам

од Nikola Popovski

Хрватската полиција приведе најмалку пет лица во пет окрузи, меѓу кои и Марко Францишковиќ, еден од водачите на протестите против вакцинацијата, осомничени за јавно поттикнување тероризам.

Хрватското МВР соопшти дека во пет жупании се води кривична истрага поради сомнение дека е сторено кривично дело јавно поттикнување тероризам.

Според хрватското МВР, станува збор за истрага „поради сомневања за дејствија кои поттикнуваат кршење на основните уставни, политички, економски и економски структури на Хрватска со напад на физичкиот интегритет на други и јавни објекти“, објави порталот „Индекс“.

Во него се опфатени повеќе лица од наведените подрачја кои се под надзор на полицијата, се наведува во соопштението и се додава дека „полицијата во текот на наредните денови ќе работи на прибирање докази со претрес на објекти, возила и друга опрема“.

Индексот неофицијално дознава дека меѓу приведените се и Марко Францишковиќ, еден од говорниците на неодамнешниот протест против ковид-потврдите во Загреб и Шибеник, Натко Ковачевиќ, кој важи за теоретичар на заговор и кој во 2016 година на на емисија на ХРТ презентираше теории за „Бил Гејтс кој сака да ги убие Хрватите“.

Според тој медиум, меѓу приведените е и Денис Башнец, кој се претставува како лекар по природна медицина, фитотерапевт, билкар и нутриционист.

Полицијата во моментов ги претресува нивните простории, возила и трага по оружје, мобилни телефони, компјутери, УСБ-стикови и друг материјал кој би им помогнал во истрагата.

Слични содржини