Аргентина: Поради жештините на учениците им е дозволено да доаѓаат на училиште во костими за капење

од Radmila Tasevska

Поради топлотниот удар што зафати неколку региони на Аргентина, едно училиште во градот Росарио донело необична одлука: учениците од пониските одделенија можат да доаѓаат на училиште во костими за капење и да се прскаат со вода за време на одмор, објавија локалните медиуми.

Топлотен бран веќе две недели ја зафаќа провинцијата Буенос Аирес и уште неколку провинции на северот на Аргентина, соборувајќи ги температурните рекорди.

Ова е најжешкото лето од почетокот на мерењата во 1906 година во Буенос Аирес, односно најтопло од 1961 година на ниво на целата земја.

Слични содржини