АстраЗенека заработи повеќе од 2,2 милијарди долари од продажба на вакцини

од Nikola Popovski
390 прегледи

АстраЗенека заработи повеќе од 2,2 милијарди долари од продажба на антивирусната вакцина наречена „Vaxzevria“ во првите девет месеци од оваа година, од кои половината беа добиени за само три месеци од јуни до септември.

Најголемата британска фармацевтска компанија очекува дека вакцината ќе премине на „скромна профитабилност“ бидејќи пристигнуваат нови нарачки. Сепак, извршниот директор Паскал Сориот инсистираше да понуди пристапни цени, во зависност од способноста за плаќање на земјите. Тој рече дека вакцината, развиена со Универзитетот во Оксфорд, нема да стане „огромен профит“, пренесе Гардијан.

Приходите на АстраЗенека од 1,1 милијарди долари во третиот квартал беа далеку под продажбата од американските ривали Фајзер (13 милијарди долари) и Модерна (4,8 милијарди долари).

Претходно овој месец, Фајзер предвиде приходи од вакцини од 36 милијарди долари оваа година и 29 милијарди долари следната година, откако почна да доставува дози и вакцини за децата.

До крајот на септември, АстраЗенека испорача повеќе од 145 милиони дози во земјите со низок и среден приход преку програмата Ковакс, а планот е да ги снабдува најсиромашните земји по цена на трошоците на производството на вакцината.

Слични содржини