Актуелно

desk2

Мијатовиќ: Состојбата со мигрантите на грчките острови е шокантна

Состојбата со мигрантите на грчките острови е експлозивна и на раб на катастрофа, изјави комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ. – Состојбата на мигрантите, вклучително и барателите на азил, на грчките острови во Егејско море е драматично влошена во последните 12 месеци, рече Мијатовиќ. Според неа, …

Повеќе

Дванаесеттата национална конференција за рак на дојка се одржа со фокус на персонализира терапија

Со презентирање на новата иновативна терапија составена од биолошките лекови, од неодамна присутни и во Македонија и под мотото „Има живот и после ракот, научи како да го живееш” се одржа дванаесеттата годишна Национална конференција за рак на дојка. И оваа година, од говорниците беше испратена силна порака до сите жени …

Повеќе

Баша предлага преодна влада пред секои избори

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша предлага додека Албанија не стане членка на ЕУ, пред секои избори, да се формира преодна влада, која ‘e гарантира слободни и фер избори. Баша предлогот го даде на средбата со директорот за Централна и Источна Европа на амерканскиот демократски институт …

Повеќе

Пожарот во Калифорнија се шири, исклучена струјата во милион домови

Сојузната држава Калифорнија се соочува со нов бран пожари, но овојпат, како што известуваат набљудувачите од теренот, опасноста е двојна, пожарот е разгорен од силните ветрови. Пожарот всушност почна откако дрво падна врз електричен далновод во околината на Лос Анѓелес. Пожарите се шират брзо откако синоќа почнаа да дуват ветрови …

Повеќе

Од Нова година минималната плата во Хрватска 435 евра

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, на владина седница најави зголемување на минималната плата на 3.250 куни (435 евра) од првиот ден на 2020 година. Во мандатот на актуелната хрватска Влада минималната плата во Хрватска е зголемена за околу 100 евра. Пленковиќ се пофали дека во комбинација со со даночната реформа, зголемени …

Повеќе

Грчките студенти на нов протест во Атина

За да го изразат незадоволството за промените во образовниот систем и укинатиот студентски имунитет, грчките студенти за денес закажаа нов протест во Атина. Меѓу другото, тие се против промените во постдипломските студии, против изедначување на дипломите од приватните колеџи со оние од универзитетите, но протестираат и против укинатиот студентски имунитет, …

Повеќе

За посигурна старост најдобар начин на штедење е во Третиот пензиски столб

Одвојувањето на дел од буџетот за штедење за многумина не е лесна задача. Меѓутоа, секогаш е важно да се најде здрава, исправна и одговорна мерка во трошењето, односно, да се води грижа за буџетот. Токму затоа штедењето може да биде добра навика бидејќи дури и најмалите заштеди значат сигурност и …

Повеќе

Тројца загинати во пукотница на забава во Мексико, меѓу убиените и дете

Три лица загинаа, меѓу кои и едно четиригодишно момче, кога засега непозната група напаѓачи отвори оган на забава во Мексико Сити. Во инцидентот, што се случил непосредно по полноќ, се повредени уште пет деца и три жени. Обвинителството на Мексико Сити соопшти дека се повредени две деца на возраст од …

Повеќе

Рамос повтори рекорд на Меси

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос постигна гол синоќа во натпревар од 11. коло од шампионатот на Шпанија против Леганес (5:0). Рамос постигна гол 16. сезона по ред во Ла лига.     Шпанскиот репрезентативец го повтори рекордот на напаѓачот на Барселона, Лионел Меси кој исто така ги погодувал противничките …

Повеќе

Демократите го повикаа и Џон Болтон да сведочи пред Претставничкиот дом

 Демократите во Претставничкиот дом ги повикаа и поранешниот советник за национална безбедност Џон Болтон следната недела да сведочи во истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп, пренесе денеска Гласот на Америка. Неколку други сведоци веќе посочиле дека Болтон бил длабоко вознемирен од фактот дека личниот адвокат на Трамп, Руди Џилијани, …

Повеќе