Актуелно

desk3

Поради протестите Чиле откажува светски конференции

Чиле се откажа од организирање на меѓународна конференција и форум поради големите протести што ја зафатија земјата, изјави денеска чилеанскиот претседател Себастијан Пињера. Откажани е Светската конференција за климата, како и Форумот за економска соработка на Азија и Пацификот (АПЕК). – Со длабоко чувство на тага, затоа што тоа е …

Повеќе

Во руските училишта ќе се изучува историјата на автоматот „Калашников“

Руското Министерство за образование издаде методолошки препораки до училиштата низ целата земја да воведат предавања за автоматската пушка „Калашников“, како извор на национална гордост, што би ги инспирирало децата подоцна да стапат во служба на руската армија. Предавањата ќе вклучуваат „духовно и морално образование“ за употреба на тоа оружје за заштита …

Повеќе

Пет лица, од кои три деца, настрадаа во пожар во Ленинградската област

Пет лица, меѓу кои три деца, помали од пет години, загинаа во пожар што зафати приватна куќа во Ленинградскиот регион, соопштија руските власти. Главната дирекција за Ленинградскиот регион при Министерството за вонредни состојби соопшти дека остатоците на местото на пожарот се расчистени и дека истрагата е во тек. Причините за …

Повеќе

Барние: Се уште постои ризик од хаотичен Брегзит

Преговарачот на Европската унија за Брегзит Мишел Барние изјави денеска дека се уште постои ризик од хаотично заминување на Велика Британија од европскиот блок без договор и дека идните трговски разговори ќе бидат „тешки“. – Се уште постои ризикот од тоа Брегзит да се случи без ратификуван договор. Се уште …

Повеќе

САД имаат подготвена листа со санкции за Турција

Американскиот министер за финансии Стивен Мнучин денеска изјави дека администрацијата на претседателот Доналд Трамп има подготвено листа со санкции за Турција, но оти засега е задоволна од прекинот на огнот во Сирија, поради што се укинати претходните санкции.   Мнучин истакна дека има листа со дополнителни цели за потпретседателот Мајк …

Повеќе

Неуспешна акција: Ослободен е синот на Ел Чапо

Мексиканските безбедносни сили во Куликан го уапсија синот на Хоакин Ел Чапо Гузман пред неговата куќа, но беа принудени да го ослободат, бидејќи неговите луѓе почнаа да пукаат. Министерот за одбрана Луис Кресенсио Сандовал прикажа видео запис од неуспешната операција за апсење на Овид Гузман Лопез, со што, како што …

Повеќе

Авион се урна во близина на станбен комплекс во Атланта

Авион се урна во близина на станбен комплекс во Атланта, во близина на автопатот. – Спасувачките екипи се наоѓаат на местото на несреќата, рече капетанот на округот Декалб, Деон Бентли. Засега не е познато кој тип авион се урнал, ниту дали има повредени.

Повеќе

Белгиска христијанска група бара забрана на ортаториумот за Јованка Орлеанска

Христијанската Фондација „Про Еурол Кристиана“ се обидува да ја спречи оперската куќа „Ла Моне“ во Брисел да го постави на сцена оратотиумот на Артур Хонегер „Јованка Орлеанска на клада“, оценувајќи дека ги навредува христијаните. Во ораторимот Јованка Орлеанска се појавува во машка облека, а во една сцена е и гола. …

Повеќе

Белгија: Пронајдени мигранти во камион-ладилник

Белгиската полиција денеска пронајде 12 мигранти во камион-ладилник на еден паркинг на автопат во северниот дел на Белгија. Полицијата интервенирала откако добила повик од возачот на камионот, истакна портпаролка на федералната полиција. Возачот, кој превезувал овошје и зеленчук, ја повикал полицијата и биле пронајдени 12 мажи од сириско и суданско …

Повеќе

Фејсбук ќе плати казна од 500.000 фунти

Фејсбук се согласи да плати казна од 500.000 фунти поради кршење на законот за заштита на податоци во врска со консултантската компанија „Кембриџ Аналитика“, соопшти денеска британски регулатор за заштита на податоци. Генералниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг се соочи со испитувања пред американски и европски пратеници за тоа како …

Повеќе