Актуелно
Почетна / Elena Daskalova (страница 3)

Elena Daskalova

Лут сируп од рен за подобар имунитет

Ренот е лут коренест зеленчук кој е богат со витамини Б1, Б6, Б2, Ц, како и со магнезиум, калиум и железо. Има слични својства како и ѓумбирот, односно ги чува крвните садови и го подобрува метаболизмот. Овој домашен сируп можете да го имате во секој дел од годината и да …

Повеќе

Колач со јаболка и павлака (РЕЦЕПТ)

Овој колач се прави со јаболка и со ронливо тесто, а вкусот е прекрасен и неодолив и за кратко време ќе ви стане омилен вам и на вашето семејство. Состојки за тесто: 125 гр брашно Една жолчка 50 гр шеќер Еден ванилин шеќер 25 гр мелени лешници 75 гр путер …

Повеќе

Лесен рецепт за брзи домашни кифли

Овие кифли се прават многу лесно, најпрво затоа што не треба да чекате тестото да нарасне, а толку се вкусни, што ќе ги правите секој ден, затоа што и брзо ги снемува. Состојки за околу 16 парчиња (зголемете ја дозата пропорционално доколку сакате повеќе): 250 гр пченично брашно 125 гр …

Повеќе

Армани донираше пари, но сега прави нешто похумано зо борбата против коронавирусот

Модниот дизајнер Џорџо Армани беше меѓу првите кој донираше голема сума пари за италијанското здравство, кое во моментов се бори со пандемијата на коронавирусот. Неговата хуманост не запира тука, па тој решил дека може да помогне и на повеќе начини отколку само со парична поддршка. Имено, во погоните за шиење …

Повеќе

Во карантинот, Џ.Р.Р. Мартин се „врати“ во Вестерос

Во изолација, на авторот на „Игра на тронови“, му се вратила инспирацијата и тој повторно се посветил на приказната која речиси целиот свет ја обожава. Тој смета дека може да биде доволно креативен сега, кога нема продукција на серијата, и конечно може да ја заврши приказната, односно книгата „Ветрови на …

Повеќе

СЗО: Не „жртви“, туку „луѓе кои имаат ковид-19“

Светската здравствена организација објави важни препораки за зачувување на менталното здравје во време на пандемија, но и избегнување на стигматизирање и етикетирање на заразените луѓе. Според СЗО, етички е да ги нарекуваме „луѓе кои имаат ковид-190“, „луѓе кои се лечат од ковид-19“, „луѓе кои закрепнуваат од ковид-19“, бидејќи и по …

Повеќе

Пејачот на Рамштајн на интензивна нега, заразен со коронавирус

Тил Линдеман, фронтмен на германскиот бенд Рамштајн, се наоѓа на интензивна нега поради заразата со коронавирус, објави Билд. Тој е сместен во болница во Берлин, а морало да биде итно хоспитализиран бидејќи се појавиле тешки симптоми и неговата здравствена состојба се искомплицирала. Линдеман има 57 години, наведува Билд.

Повеќе

Карлеуша до Ѓорѓе Давид: Овој кошмар нека помине побрзо (ФОТО)

Јелена Карлеуша преку Инстаграм му упати желби за побрзо закрепнување на нејзиниот колега Ѓорѓе Давид, кој вчера потврди дека е заразен со коронавирус. Таа на инста-стори објави заедничка фотографија од неа и колегата направена за време на снимањата на Ѕвездите на Гранд, каде тие се членови на жирито. „Пак вака …

Повеќе

Лицемерие на дело? Му забрани на Хари да оди во Британија, а се селат во ЛА

Меган Маркл и Хари во среде светски хаос се преселија во Лос Анџелес, каде пристигнале со приватен авион. Ваквата постапка предизвика револт кај британската јавност, бидејќи принцот Чарлс е заразен со коронавирус, а Меган Маркл забранила Хари да патува таму, велејќи му дека е премногу ризично за нивното семејство. Но, …

Повеќе

Драма во семејството Бекам: Бруклин не може да се врати од Америка

Викторија Бекам откри дена нејзиниот најстар син, Бруклин Бекам, не е со своето семејство туку е сам во САД и не може да се врати поради затворрените граници. „Многу ни недостига Бруклин Бекам, кој е заглавен во Америка“, изјавила таа. На нејзината последна објава на Инстаграм може да се види …

Повеќе