Актуелно
Почетна / Elena Daskalova (страница 30)

Elena Daskalova

Кафето со млеко поштетно и од порција помфрит

Бидејќи помфритот е симбол на нездрава храна, сепак една шолја кафе со млеко содржи повеќе заситени масти од една порција пржени компирчиња, пишува Ordinacija.hr. Постојат и други комбинации што “кријат“ голема количина на заситени масти, што се најчесто предизвикуваат покачен крвен притисок и други кардиоваскуларни проблеми. Овошен сладолед vs грчки …

Повеќе

Три намирници кои помагаат при главоболка

Пред да посегнете по лекови против болка, вреди да се обидете да си помогнете на природен начин, бидејќи постојат навистина ефикасни намирници кои можат да ја смират главоболката. Сусам Сусамот е богат со витамин Е, па помага да се воспостави баланс во нивоата на естроген во женското тело, а притоа …

Повеќе

Можат ли миленичињата да се заразат со коронавирус и што можеме ние да направиме?

Коронавирусот, како што веќе ни е познато, може да ги нападне и домашните и дивите животни. Ако веќе имате домашно милениче, сигурно сте загрижени и за тоа дали е изложено на ризик од коронавирус, но и се прашувате како можете да го заштитите. Од коронавирус може да збаолат и коњи, …

Повеќе

Едгар Алан По не се самоубил? Постојат нови теории за смртта на славниот поет

Научници од универзитетите во Остин (Тексас, САД) и Ланкастер (Велика Британија), истражувајќи го творештвото на писателот Едгар Алан По, а со помош на современи аналитични методи, тврдат дека ги разоткриле тајните на неговата смрт. Според тоа, тој не се самоубил. – Мислам дека тој навистина западнал во депресија на крајот …

Повеќе

Северина го пријавила поранешниот зет за киднапирање: Тој ги објавил и нејзините голи фотки?

Северина и членови на нејзиното семејство го пријавиле поранешното момче на нејзината внука од сестра за киднапирање и држење во заложништво, под закана со оружје. Овој немил настан наводно се случил пред помалку од две години, но уште нема судска разрешница, а рочиштата и понатаму траат. Тој барал од девојката …

Повеќе

Две активистки на едно место: Се запознаа Грета и Малала (ФОТО)

Грета Тунберг и Малала Јусафази се млади активистки кои можеби не го променија светот, но направија значајни чекори за идното подобрување на климатските услови и унапредувањето на човековите права. Грета наскоро ќе се придружи на ученички штрајк во Бристол. Малала на Оксфорд студира политика, филозофија и економија. На Твитер, Грета …

Повеќе

Пејачката Дафи откри мрачни тајни: Бев дрогирана, силувана и држена во заложништво

Поп-ѕвездата Дафи, која најголема популарност стекна во периодот меѓу 2007 и 2010 година, одлучи преку социјалните мрежи јавно да проговори за траумите низ кои поминала. „Можеби се прашувавте каде исчезнав и зошто? Вистината е дека сега сум добра и безбедна, но претходно бев дрогирана, силувана и задржана како заложник неколку …

Повеќе

Сируп од млада коприва за прочистување на телото

Една од најголемите грешки кои луѓето со години се однесувале кон копривата неправедно, третирајќи ја како коров, но денеска сите сме свесни за нејзините корисни својства. Лековитите својства на копривата ни се познати на сите. Таа има широк опсег на дејство и може да ја користат луѓе кои страдаат од …

Повеќе

Коронавирус: Симптоми, превенција, важни информации

Во време кога речиси целиот свет живее во страв од епидемија на коронавирусот, информираноста околу превенцијата и симптомите, како и начинот на пренесување, е од клучно значење за да се спречи непотребна паника. Вирусот 2019-nCoV кој во моментов се шири од човек на човек, содржи нова мутација на претходно познатиот …

Повеќе

Шкотска предлага бесплатни тампони и влошки за сите жени

Во шкотскиот парламент денеска се разгледува планот санитарните производи за жени да бидат достапни за сите нив. Ако помине овој предлог, Шкотска би станала прва држава која го регулира проблемот на ваков начин. Со оваа одлука, производите како влошки и тампони би биле бесплатни за сите жени на кои им …

Повеќе