Актуелно
Почетна / Ивана Рамаданова (страница 5)

Ивана Рамаданова

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ наместо кај граѓаните парите ги насочи кон фирмите на Заеви и на високите функционери во власта

Лажните ветувања за живот и за економски процут се претворија во општ грабеж, економски колапс и уназадување на државата, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Македонија во време на СДСМ има убедливо најнизок раст на БДП, не само во регионот туку и во Европа. Македонија има најмалку странски инвестиции по глава на жител …

Повеќе

Владата му препорача на ЈО приоритетно да постапува по предметите во врска со одлуките и мерките за спречување на коронавирусот

Јавното обвинителство итно и приоритетно да постапува по предметите што се во врска со одлуките и мерките за спречување на коронавирусот, препорака до сите работодавачи таму каде што е можно да се организира работа од дома, на затворените копнени гранични премини се дозволува исклучиво премин на товарни возила, се дел …

Повеќе

Изработена првата мапа за коронавирус во земјава

Состојбата со заболени лица од коронавирусот во земјава може да се следи на апликацијата http://gdi-sk.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/2096bd4b051b42948ac3f5747e80c3a5, која компанијата ГДи Скопје ја прилагоди за потребите на нашите граѓани. Покажувајќи општествена одговорност, компанијата, на едно место, ги регистрира сите случаи на заболени лица од коронавирусот во земјава и на тој начин, настојува да …

Повеќе

Руски и турски трупи почнаа со патролирање во Идлиб

Руски и турски трупи почнаа со својата прва заедничка патролна мисија долж автопатот М4 во сириската провинција Идлиб, во согласност со постигнатиот договор меѓу двајцата претседатели, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган. Мисијата во која учествуваат руската воена полиција и турските трупи ќе ја надгледува руско-турскиот центар за координација. Целта …

Повеќе

Информација од МНР за македонските граѓани кои се затекнати на граничните премини

Министерството за надворешни работи преку Координативното тело за помош и поддршка на државјани на Република Северна Македонија кои, поради новонастанатата ситуација со корона вирусот (COVID-19), се наоѓаат затекнати на граничните премини на други држави и аеродроми, оствари мноштво контакти и разговори како со засегнатите наши граѓани, така и со различни …

Повеќе

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 157.203 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 5.839, а оздравени се 75.940. Австрија – Бројот на заразени со новиот коронавирус во Австрија се зголеми за повеќе од 100 од вчера попладне. Според Министерството за здравство, сегашниот број е 758. Вчера …

Повеќе

Затворен аеродромот во Охрид, ТАВ Македонија со поддршка на владините мерки за коронавирусот

Согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија донесена на синоќешната седница за затворање на аеродромот „Свети Апостол Павле Охрид“ од ТАВ Македонија информираат дека одлучиле да го затвори аеродромот во Охрид почнувајќи од полноќ на 15.3.2020 година, со цел да ги поддржи владините напори за спречување на ширење на …

Повеќе

Од денеска без зимска опрема во возилата

Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата што беше воведена на 15 ноември лани завршува денеска. ОД АМСМ информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема …

Повеќе

Се затвораат моловите, кафичите, обложувалниците и аеродромот во Охрид

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерва на прес-конференција информира дека се преземаат дополнителни мерки за понатамошно спречување на ширење на коронавирусот. „Се затвораат сите гранични копнени премини во Северна Македонија, освен Табановце, Деве Баир, Ќафасан и Блаце, кои ќе бидат отворени за премин на патници и возила. Да прекине …

Повеќе

МНР: Успешно организиран конвој на македонски превозници од италијанско-словенечката граница до Републикава

Министерството за надворешни работи информира дека по добиената информација за повеќемина заглавени македонски автопревозници на италијанско-словенечката граница, поради нејзино затворање од страна на словенечките власти, преку своите дипломатско – конзуларни претставништва во Љубљана и Загреб, стапи во контакт со надлежните власти на релевантните држави со цел непречен премин до матичната …

Повеќе