Актуелно
Почетна / Maja Serafimova

Maja Serafimova

Путин во обраќањето пред пратениците ќе се осврне на зголемување на приходите

– Рускиот претседател Владимир Путин во своето обраќање пред Парламентот на 15 јануари најголемо внимание ќе посвети на прашањето за зголемување на приходите на руските граѓани, јави агенцијата ТАСС – Јас се подготвувам за говорот на 15 јануари, изјави Путин во интервју за агенцијата, без да каже детали за содржината …

Повеќе

На секој петти жител во ЕУ му пречи бучава од соседството

Речиси една петтина од жителите на Европската унија – 18,3 проценти велат дека им пречи бучавата во соседството, објави Евростат. На бучава двојно повеќе се жалат жителите во градовите, 24,1 процент, отколку жителите во руралните области, каде што бучавата му пречи на секој десетти жител, се наведува во анализата на …

Повеќе

Вучиќ: Нема да одам во Црна Гора на Бадник, ние сме еден народ, ќе се бориме со вистината

– Српскиот претседател Александар Вучиќ реши да не оди во приватна посета на Црна Гора на Бадник. Вучиќ на вонредна прес-конференција по средбата со патријархот на СПЦ Иринеј рече дека оваа одлука ја поддржал патријархот Иринеј, истакнувајќи дека не сакал да им дава алиби на црногорските власти дека тоа ќе …

Повеќе

Емотивни и толерантни: Хороскопски знаци кои можат да простат и неверство

Неверството можеби е забавно за оние кои го прават, но за изневерената страна не е баш така. Сепак, сите не сме исти – додека некои луѓе се откажуваат од своите партнери веднаш штом ќе дознаат дека се изневерени, други ја надминуваат измамата и ќе направат да изгледа како ништо да …

Повеќе

Мизрахи: Министерството на проблеми мора да стане министерство на решенија

– Министерството на проблеми мора да стане министерство на решенија, објави на првиот работен ден новата техничка министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Министерството на проблеми мора да стане Министерство на решенија. На секој човек да му се понуди шанса и надеж дека може и мора подобро. Мораме да …

Повеќе

Ангеловска-Бежоска: Народната банка секогаш е подготвена да води монетарна политика соодветна на движењата во македонската економија

„Поставеноста на нашата монетарна политика е условена од повеќе фактори, а клучно, од нивото на девизните резерви и од инфлациските движења. Имајќи го предвид актуелното високо ниво на девизните резерви со коишто располагаме, ние сѐ уште имаме простор да делуваме како и изминатите неколку години и да водиме релаксирана монетарна …

Повеќе

Филипче: 2020 е година на инвестиции во здравствените работници, од февруари ново зголемување на платите во здравството

2019 година ја заокруживме како успешна година во која преку вложување во човечкиот капитал ги зголемивме платите на здравствените работници, ги подобривме условите за работа – набавивме нова опрема, но и ги подобривме условите во јавно-здравствените установи. Со истото темпо, продолжуваме и во новата 2020 година. Година на инвестиции во …

Повеќе

Австралија ќе распореди резервисти за гаснење на пожарите

– Австралискиот премиер Скот Морисон денеска изјави дека Владата ќе испрати 3.000 војници резервисти како помош во гаснењето на пожарите што го зафатија југоисточниот дел на земјата. – Видовме дека оваа катастрофа ескалира, изјави Морисон и додаде дека ќе бидат инвестирани околу 14 милиони американски долари за набавка на четири …

Повеќе

Шпанскиот Парламент расправа за поддршка на предлогот на Санчез за формирање влада

– Шпанскиот Парламент денеска започнува расправа за поддршка за предлогот на привремениот премиер Педро Санчез за формирање коалициска влада. Социјалистичката партија на Санчез сака да формира коалиција со екстремно левичарската партија „Обединети можеме“, но за тоа се потребни гласови и од неколку помали партии за неопходна поддршка во Парламентот. На …

Повеќе

Безобразно богати: 26-те најбогати бизнисмени

Нивното богатство само се зголемува, додека сиромашните живеат се по бедно. Богатството на најбогатите луѓе во светот се зголеми за 25 проценти во 2019 година, но најсиромашните во светот не напредуваа во иста насока. Првите 26 на листата на милијардери на Форбс заедно поседуваат богатство 1,4 трилиони долари. Значи, така …

Повеќе