Актуелно
Почетна / Viktor Jovanov

Viktor Jovanov

Јовановиќ: Треба да се стави забрана за отпуштање на вработени во овој период

Треба да се обезбеди финансиска инекција за фирмите кои се погодени, малите микро и средните претпријатија. Треба да се изведе и поддршка за граѓаните. Се уште е неопходно владата да забрани отпушатање на работници. Затоа што сега ако има отпуштања, потоа се потешко ќе се опорави економијата. Нужно е да …

Повеќе

Јовановиќ: Не е солирадност да се кратат плати на административците кои земаат 400 евра, а да не се чепкаат тие што земаат илјадници евра месечно

Нема економист кој ја поддржува мерката за кратење на платите на административците. Сите се против оваа мерка. Не можете да зборувате за солидарност, да кратите плати на луѓе кои имаат примања од 400 евра, а да ги оставате оние со плати од неколку десетици илјади евра. За каква солидарност зборуваме. …

Повеќе

Гошев: Потребно е многу поголемо задолжување од 600 милиони евра, важно е и дали тие пари ќе стигнат кај оштетените

Не може да се знае колку средства ќе недостасуваат, тоа ќе зависи од понатамошниот развој на кризата и времетраењето. Оние 600 милиони евра не се ништо потребни се повеќе средства. Треба да се планираат неколку стотина милиони минимум, околу половина милијарда во овој момент. Со тоа треба да се почне, …

Повеќе

Зиков: Во ваква криза не може ниту криминалот и сивата економија да цветаат

Светот не памети ваква економска криза. Ова не е само пандемија на вирус, туку е и пандемија на паника. Човештвото ја изгуби контролата последните месец два, кога се испушти оној мир кај луѓето, бидејќи луѓето се основачи на бизниси и инвеститори. Тоа ја прави оваа панична криза. Немало до сега …

Повеќе

Митрев: Ослабнат имунитет во комбинација со стресот носат голем број на вируси

Ова е кризна состојба од светски размери. Цел свет е во некоја параноја, секој поединец влегува во секакви размислувања поготово кога се носат и вакви драстични мерки на изолација. Секоја изолација создава услови за надградба или додатен психички стрес. Од друга страна сме соочени со реални проблеми. Од сите страни …

Повеќе

Муцунски: Драго ни е за влезот во НАТО, ова е успех на целата нација

Драго ни е што оваа политичка цел конечно се оствари, успех е на целата нација. Република Македонија го заслужува членството во НАТО и ЕУ, тоа е предност и колективен успех за сите генерации, изјави Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ. -Ова е значаен получекор кон отпочнување на преговори, треба да се одржи …

Повеќе

Османи: Ова е историско достигнување за сите генерации, во иста недела станавме членки на НАТО и добивме датум за преговори со ЕУ

Им честитам на граѓаните за овие 2 историски дена. Никој не можеше да замисли дека 26 март денот кога се носи одлуката за започнување на преговори со ЕУ и 27 март ден кога станавме полноправна членка на НАТО ќе се случат во една иста недела. Ова се двата дена кои …

Повеќе

Спасовски: Мора да се научат фирмите и сопствениците дека не секогаш е најважен профитот, некогаш треба да се општествено одговорни

Секој гледа да профитира од оваа криза. Секој што мисли дека ќе добие профит врз грбот на граѓаните, нема да има успех. Нашиот здравствен систем има доволен број на заштитни маски и опрема. Факт е дека тие маски, таа заштитна опрема мора да се употребува според правилата и алгоритмите. Според …

Повеќе

Спасовски за милениците: Нема промени во полицискиот час, граѓаните мора да се организираат согласно мерките

Последните неколку дена по воведување на полицискиот час односно забраната за движење по 21 часот, во јавноста се отвори прашање околу физиолошките потреби на миленици. Поголема група граѓани велат дека не е во ред милениците да се воздржуваат толкав временски период и дека мора да се најде решение за тоа. …

Повеќе

Спасовски: Полицискиот час за време на викендот е воведен по барање на епидемиолозите

Побаравме да се воведе вонредна состојба бидејќи државата се наоѓаше пред избори, кога имаме распуштен парламент, кога државата не може да носи одлуки преку законодавната власт, иако според мене има можност да се состане Парламентот, и во таква ситуација, во услови кога се создаваат сериозни последици потребно е да се …

Повеќе