Авганистан по земјотресот: Акцијата за спасување отежната поради обилните врнежи

од Stefanija Kuzmanovska

Спасувачите денеска се обидуваат да им помогнат на настраданите од земјотресот во Авганистан, во кој загинаа повеќе од 1.000 луѓе, но пристапот до загрозените е отежнат поради недостаток на ресурси, планинскиот терен и обилните врнежи од дожд.

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала вчера рано утрото го погоди оддалеченото рурално подрачје на Авганистан, на границата со Пакистан.

Најмалку илјада луѓе загинаа, а 1.500 се повредени во најзагрозената провинција Пактика, соопштија властите.

Се стравува дека бројот на жртви ќе биде поголем бидејќи многумина останаа заробени под урнатините.

Слични содржини