Австралиските власти го сметаат присуството на Ѓоковиќ во земјата за закана за јавниот ред

од Vladimir Zorba

Австралиските власти го сметаат присуството на тенисерот Новак Ѓоковиќ во земјата за закана за јавниот ред поради неговиот негативен однос кон вакцинацијата против коронавирус и санитарните ограничувања воведени во услови на пандемијата КОВИД-19.
Ова е објавено во документите што во саботата ги објави Федералниот окружен суд во Мелбурн, како дел од рочиштето за случајот со одземањето на визата на Ѓоковиќ, пренесe ТАСС.

Федералниот суд во Австралија за в недела во 9.30 часот по локално време го закажа рочиштето на странките во случајот против Новак Ѓоковиќ.

Придружните документи што му ги презентираше на судот австралискиот министер за имиграција Алекс Хок, истакна дека присуството на спортистот во земјата би претставувало „закана и за јавното здравје и за јавниот ред“, бидејќи Ѓоковиќ постојано „јавно ја изјавил својата неподготвеност да се вакцинира и покажал јасно непочитување на основните правила на однесување за време на пандемијата КОВИД-19, како што е изолација по позитивен резултат од тестот“.

„Со оглед на високата позиција на Новак Ѓоковиќ, како и неговиот модел во спортот и пошироката заедница, неговото континуирано присуство во Австралија може да поттикне слично однесување во земјата“, рече Хок.

Министерот истакна дека со таков пример на неказнивост, српскиот тенисер може да влијае на другите охрабрувајќи ги „да ги игнорираат правилата и да не го почитуваат барањето за задолжителна изолација во случај на инфекција“.

„Исто така, верувам дека присуството на Ѓоковиќ во Австралија може да го зголеми влијанието на групите против вакцинација, што пак ќе предизвика граѓански немири и неред“, додаде тој.

Слични содржини