Австрија воведува нов „локдаун“: Невакцинираните ќе можат да излезат на улица само во итни случаи

од Vladimir Zorba

Новиот австриски канцелар Александар Шаленберг и министерот за здравство Волфганг Мукштајн свикаа прес-конференција во владиното седиште во Виена во петокот доцна навечер во 22.30 часот, на која, по договор со лидерите на деветте австриски провинции, презентираа ново заострување на мерките за заштита од коронавирусот, кои важат, како што посочија „само за невакцинираните Австријци“.

„Едногласно се согласивме дека се воведени два дополнителни чекори во постоечкиот трифазен план на мерки за заштита од пандемијата на коронавирус“, рече Шаленберг.

„Пандемијата сè уште не е помината, иако имаме доволно вакцини“, рече тој, додавајќи: „Без никаква потреба се најдовме во четвртиот бран на невакцинирани луѓе“.

Австрискиот канцелар нагласи дека новите мерки и ограничувања „не важат за вакцинирани и болни лица“, туку само за невакцинирани лица.

Повторно апелираше невакцинираните да се вакцинираат, бидејќи мора да бидат свесни за „големата одговорност“ што ќе ја имаат доколку не се вакцинираат.

„Вакцинацијата е единствениот излез од пандемијата“, им рече тој на неопределените.

Деталите за новите мерки ги презентираше министерот за здравство Мукштајн.

„Моја задача е јасно да им кажам на невакцинираните што ги чека, доколку состојбата се влоши и расте бројот на новозаразени и пациенти на интензивна нега“, рече министерот и додаде: „Новите чекори првенствено ги засегаат луѓето кои не се заштитени со вакцината“.

Затоа, Владата, истакна Мукштајн, воведе два дополнителни нивоа на безбедносна заштита – четврто и петто. Главниот параметар за преминот од една во друга фаза е оптоварувањето на единиците за интензивна нега со корона-пациенти.

Австрија моментално е на 1 степен со 224 пациенти на интензивна нега. Второто ниво ќе се воведе кога единиците за интензивна нега ќе се полнат со 300 пациенти, а третото со 400. Со новововеденото четврто ниво и 500 кревети за интензивна нега, што значи оптоварување од 25 проценти на интензивна нега, тековните мерки се заоструваат во ресторани, кафулиња и други угостителски објекти, како и хотели, а само оние кои биле вакцинирани и оние кои ја преживеале инфекцијата со коронавирус можат да одат на настани и посети на болници и старечки домови.

Само на работното место, покрај вакцинираните и прележаните, може да дојде и ПЦР тестиран.

Со петтото ниво на заштитни мерки и зафатеноста на 600 кревети на интензивна нега, односно 30 отсто од преоптовареноста на капацитетите на одделенијата за интензивна нега, стапува на сила досега најстрогиот режим за невакцинираните.

Воведен е карантин за невакцинираните и тие ќе можат да излезат на улица само во исклучителни случаи – кога одат на работа, купуваат намирници или се грижат за блиска личност…

Детали за одлуката ќе бидат објавени во наредниот период, рече Мекштајн. Тој уште еднаш апелираше до невакцинираните граѓани утре да се пријават за вакцинација и со тоа „да се заштитат себеси, своите најблиски и сите други“ од коронавирусот.

Тој потсети дека од 1 ноември стапува на сила новото правило за вработените, за кое важи „3G правилото“, што значи дека на работа можат да дојдат само вакцинирани лица, оние кои прележале корона или се тестирани со ПЦР тест.

Слични содржини