Авторот на легендарната фотографија со Берни Сандерс: Жалам што го фотографирав

од Nikola Popovski

Брендан Смиаловски е фотографот кој стои зад виралната фотографија на Берни Сандерс, на инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден, која го привлече вниманието на целиот свет, стана мем и служеше како инспирација за илјадници коментари на социјалните мрежи.

Во интервју за „The Rolling Stone“, Смиаловски за првпат зборува за лудилото што го предизвика неговата работа. Тој откри детали за оригиналната фотографија на Сандерс, но и за другите кадри што ги направил тој ден. Тој исто така призна дека повеќе би сакал никогаш да не ја направил сега познатата слика на Берни Сандерс како седи на столче во јакна, со маска и волнени ракавици.

„Имам многу подобри фотографии од оваа, а сега луѓето засекогаш ќе ме поврзат првенствено со сликата на Сандерс и неговите ракавици“, рече тој.

Смиаловски е поранешен спортски фоторепортер од Конектикат, кој моментално работи за агенцијата „Франс Прес“. На денот на инаугурацијата, тој имал Никон DSLR камера со телеобјектив, кога забележал дека Сандерс зазел „социјално дистанцирано место“. Тој направил две фотографии, но она што е интересно е дека не станува збор за подобра фотографија која експлодира на Интернет и стана „меме“.

„Самата слика не е убава. Ниту е е одлична композиција. Ова дури нема да го ставам во моето портфолио“, изјавил Смиаловски за „Ролинг Стоун“.

Од двете фотографии што ги направил, одвоени неколку секунди, тој смета дека другата е подобра според композицијата. Сепак, тој ѝ ја испратил првата на ФП затоа што фатил подобар момент.

„Јас секогаш велам дека за фоторепортер, композицијата е на друго место. Содржината е важна, таа е примарна“, вели фотографот.

Што се однесува до грубиот изглед на Берни, Смиаловски го кажува својот поглед на целиот амбиент.

Смиаловски исто така рече дека не можел да замисли дека фотографијата ќе наиде на толку силни реакции и дека тоа ќе биде инспирација за луѓето ширум светот.

„Очигледно мислев дека е вистинско време да го фотографирам Сандерс и го искористив“.

Смиаловски признава дека му се допаѓаат некои мемиња што луѓето ги создале.

„Искрено уживам кога луѓето прават добар фотошоп бидејќи тоа е исто така еден вид уметност. Совпаѓањето на текстурата и тоналноста покажува одредено ниво на талент. Може да биде прилично смешно, во зависност од тоа кои уметнички дела ќе ги изберат и што сакаат да нарачаат. Мислам дека начинот на кој луѓето прават мемиња кажува многу за нив“, заклучил Смиаловски.

loading...

Слични содржини