Азербејџанскиот претседател слави воена победа во Карабах (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев, изјави дека Мостот Худаферин во областа Габриел на линијата за раздвојување во Карабах, стапува под контрола на азербејџанската армија, која го подигна знамето на Азербејџан на тој антички мост.

– Азербејџанските вооружени сили го подигнаа знамето на Азербејџан на античкиот мост Худаферин. Да живее азербејџанскиот народ! Карабах е Азербејџан! – напиша лидерот на државата на својот профил на Твитер.

Патем, големиот мост што го поврзува Азербејџан со Иран има симболично значење. Долг е околу 200 метри и широка околу 4,5 метри. Највисоката точка на мостот е 10 метри над нивото на водата.

Во неделата, на социјалните мрежи се појавија видеа од азербејџанското знаме како се вее над мостот Худаферин во регионот Габриел. Еден од корисниците на Твитер со видеото напиша дека по 27 години, славниот мост е вратен под контрола на вооружените сили на Азербејџан.

Примирјето кое започна синоќа во Карабах не заживеа. Баку и Ереван меѓусебно се обвинуваат дека го кршат.

loading...

Слични содржини