Бајден му посака добредојде на Макрон: „Франција е наш најстар сојузник, наш непоколеблив партнер во каузата за слобода“

од Vladimir Zorba

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска го пречека францускиот претседател Емануел Макрон во Белата куќа, каде што ќе прослави повеќе од 200 години од американско-француските односи. Ова е прва државна посета на Макрон на САД откако Бајден ја презеде функцијата лидер на Америка на почетокот на 2021 година, објави Ројтерс.

Бајден и неговата сопруга Џил ги поздравија Макрон и неговата сопруга Брижит со прегратки, бакнежи и насмевки.

Двете двојки, кои вчера имаа неформална вечера, денеска учествуваа на церемонијата на која беа ангажирани воена почесна гарда и колонијален бенд, а беа интонирани националните химни.

„Франција е наш најстар сојузник, наш непоколеблив партнер во каузата за слобода“, рече Бајден, поздравувајќи ја „трајната сила и виталноста на големото пријателство меѓу Франција и Соединетите Американски Држави“.

Макрон рече дека двете нации треба повторно да станат „браќа по оружје“ по рускиот напад на Украина и партнери во заштитата на демократиите од двете страни на океанот. „Нашите нови граници се тука и наша заедничка одговорност е да одговориме на тоа“, рече францускиот претседател.

Бајден и Макрон планираа прво да разговараат, а потоа да одржат заедничка прес-конференција.

Макрон во вторникот пристигна во Вашингтон во својата втора државна посета на САД од преземањето на функцијата во 2017 година. Бајден (80) и Макрон (44) имаа многу средби на меѓународни собири, но ова ќе биде прв пат да поминуваат многу време заедно.

Макрон и неговата сопруга беа почестени со раскошна државна вечера, со 200 јастози нарачани од мај за таа пригода. Меѓу подароците што ги донесе Макрон беше винил и ЦД верзија на оригиналната партитура за филмот на Клод Лелуш од 1966 година „Еден маж и една жена“, филмот што Бајден и неговата сопруга го гледале на нивната прва средба, соопшти Елисејската палата.

Двајцата лидери синоќа вечераа во италијанскиот ресторан Фиола Маре во историскиот дел на градот Џорџтаун, што беше гест на љубезност од домаќинот, пренесе Танјуг.

Слични содржини