Актуелно
Почетна / Глобално / Бајден: Имаме можност да го искорениме системскиот расизам

Бајден: Имаме можност да го искорениме системскиот расизам

Демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден, во видео порака за Денот на независноста,  ги повика Американците да се борат со расната нееднаквост, нагласувајќи дека „имаме можност да го искорениме системскиот расизам“.

-Нашата нација е темелена на едноставна идеја: сите сме создадени еднакви. Тоа никогаш не го постигнавме, но никогаш не престанавме да се обидуваме. На Денот на независноста не треба да ги славиме само овие зборови, туку треба да се обврземе дека конечно ќе ги оствариме, истакна Бајден во видеото обраќањето на Твитер.

Осврнувајќи се на долгата историја на Америка за расна нееднаквост, од робовладетелството до смртта на Џорџ Флојд, Бајден ги повика Американците да се стремат кон идеалот за еднаквост врз кој е втемелена земјата, пренесе Фокс њуз.

„Американската историја не е бајка затоа што земјата никогаш не ги исполни зборовите од Декларацијата за независност – дека сите луѓе се создадени еднакви“, истакна Бајден.

loading...