Бајден ќе биде домаќин на семејството на Џорџ Флојд на годишнината од неговото убиство

од Stefanija Kuzmanovska

Американскиот претседател Џо Бајден во вторник ќе биде домаќин на семејството на Џорџ Флојд во Белата куќа на годишнината од неговото брутално убиство, што предизвика протести и немири низ САД и предизвика дебата за полициските реформи.

Ќерката на Флојд, Џиана, неговата мајка, сестра и браќата ќе разговараат со Бајден во Белата куќа, рече портпаролката Џен Псаки.

„Храброста и достоинството на неговото семејство, а особено на неговата ќерка Џиана, навистина го заинтригираа претседателот“, изјави Псаки пред новинарите. „Тој сака да ги слушне нивните ставови“.

Задушувањето на Флојд до смрт во Минеаполис на 25 мај минатата година и последователната казна за полицаецот Дерек Шовин, кој го притисна коленото на неговиот врат скоро девет минути, се сметаат за клучни моменти во долгата борба на Америка за расна еднаквост.

Слични содржини