Бајден му објави војна на коронавирусот: Нема да губиме време!

од Берта Китинска

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден денес објави дека тој и потпретседателката Камала Харис не губат време и дека се подготвени да го стават под контрола коронавирусот.

“Камала Харис и јас не губиме време. Подготвени сме да го ставиме Ковид-19 под контрола за да можеме безбедно да ги отвориме повторно нашите деловни активности и училишта, да продолжиме со нашите животи и да ја оставиме зад себе оваа пандемија”, рече Бајден.

Бајден вчера го објави составот на неговиот иден тим за борба против короната, работна група составена од медицински и здравствени експерти кои ќе ја водат борбата против пандемијата на коронавирусите во неговата администрација. Тој апелираше до Американците да носат маска за да ја сменат пандемијата на коронавирусите и да предупредат дека Соединетите држави се соочуваат со „многу темна зима“ и најлошиот бран на пандемија.

 

Слични содржини