Бајден најави крај на американската воена мисија во Ирак

од Nikola Popovski

Американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека американската борбена мисија во Ирак ќе биде завршена до крајот на оваа година, што повеќе се толкува како одраз на ситуацијата на теренот отколку како последица на промената на американската политика.

Дури и пред Бајден да ја преземе функцијата, главниот фокус на САД беше да им пружат помош на ирачките сили, а не да водат војна во нивно име. Бајден не рече дали во меѓувреме планира да го намали бројот на војници во Ирак, каде што сега има околу 2.500.

Бајден претходно донесе одлука САД да се повлечат целосно од Авганистан по скоро 20 години откако САД започнаа војна како одговор на терористичките напади на 11 септември 2001 година во САД. Војните во Авганистан и Ирак и наметнаа голем товар на американската војска и го спречија да посвети поголемо внимание на зајакнувањето на Кина, што администрацијата на Бајден го нарекува „најголем долгорочен безбедносен предизвик“.

Со години, американските трупи имаа помошни улоги во Ирак и соседна Сирија, каде групата Исламска држава ги премина границите во 2014 година и окупираше големи делови на ирачка територија, што ги наведе САД да ги вратат силите во Ирак во тоа време.

Зборувајќи пред новинарите за време на состанокот со ирачкиот премиер Мустафа ал-Кадими, Бајден рече дека неговата администрација останува посветена на партнерството со Ирак, кое е сè покомплексно, бидејќи ирачките милиции поддржани од Ирак, исто така, дејствуваат во земјата. Тие милиции сакаат сите американски војници веднаш да го напуштат Ирак и повремено да ги напаѓаат нивните бази.

Дан Калдвел, висок советник во организацијата на ветерани, рече дека „американското воено присуство во Ирак не е потребно за безбедноста на САД и носи само ризик да се загуби животот“.

Бајден рече дека американската армија ќе продолжи да му помага на Ирак во борбата против групата Исламска држава (ИСИС). Во заедничката американско-ирачка изјава се вели дека безбедносните односи ќе се фокусираат на обука, советување и размена на разузнавачки информации, ал-Кадими им се заблагодари на САД за поддршката и минатиот викенд за АП изјави дека „нема потреба од никакви странски борбени сили во ирачко тло“.

Слични содржини