Почетна / TOP NEWS / Бајден реши со кого влегува во битка против Трамп

Бајден реши со кого влегува во битка против Трамп

Кандидатот за демократски претседател, Џо Бајден, одлучи дека сенаторот Камала Харис ќе биде потпретседател на Соединетите Американски држави, доколку победи на изборите во ноември.

„Одлучив дека Камала Харис е најдобрата личност што ми помага да ја водам оваа борба со Доналд Трамп и Мајк Пенс, а потоа да ја водам оваа земја почнувајќи од јануари 2021 година“, напиша Џо Бајден во мејл.

Камала Харис (55) е првата Афроамериканка која се кандидираше за претседател на САД во американската историја.

Бајден порано изјави дека ќе избере жена за потпретседател, а во рамките на Демократската партија беше апелирано дека станува збор за жена која припаѓа на малцинство – затоа што Афроамериканците играа значајна улога во изборот на Бајден за демократски кандидат и заради протестите против расизмот што следеа по смртта на Џорџ Флојд.

Изборите во САД се закажани за 3 ноември годинава.

Анкетите спроведени низ Америка во јули му даваат значителна предност на Бајден, во однос на досегашниот претседател, републиканецот Доналд Трамп.

loading...