Бајден руши рекорди: Во историјата на изборите во САД, не е потрошена волкава сума за кампањата

од Берта Китинска

Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден, трошеше повеќе на телевизија и електронско рекламирање за време на тековната изборна кампања, отколку кој било друг претседателски кандидат во историјата на Америка.

Кампањата на Бајден за претседателските избори во ноември досега потрошила повеќе од 582 милиони долари за ТВ рекламирање, се вели во извештајот на „ Advertajzing Analitiks“, додавајќи дека кампањата на неговиот противкандидат Доналд Трамп досега чинеше околу 342 милиони долари.

Според вашингтонскиот дневен весник „Хил“, само во изминатата недела изборниот штаб на Бајден потрошил околу 45 милиони американски долари на телевизиски настапи, што е повеќе од рекордот што го постави поранешниот градоначалник на Њујорк Мајкл Блумберг за време на изборната кампања за Демократската партија. претседателски кандидат.

loading...

Слични содржини