Бајден сака да го погреба „Северен тек 2“ на Путин

од Stefanija Kuzmanovska

Застапниците на проектот „Северен тек 2“ на Путин се израдуваа предвреме. По поразот на Доналд Трамп на изборите, многу германски политичари се надеваа на рестартирање на германско-американските односи. Кога Џо Бајден ќе ја презеде должноста во јануари следната година, тие очекуваа враќање на топлите односи од ерата на Барак Обама. Но, еуфоријата околу заминувањето на Трамп беше проследена со трезвеност.

За најголемата полемика во односите, рускиот „Северен тек 2“, Џо Бајден планира уште повеќе да ги затегне односите во следните месеци пред клучниот проект на Кремљ со 3 милијарди евра германски инвестиции и неограничена поддршка од германската влада на крај да падне. Републиканците во Сенатот и демократите се согласија за најстрогите санкции досега против активните учесници во проектот.

Санкциите станаа дел од законот за национална одбрана што треба да биде усвоен во декември и ќе биде спроведен од Џо Бајден на почетокот на следната година. Законот предвидува санкции против компаниите за осигурување и сертификација кои работат со руски компании и судови. Ова беше објавено на 11 ноември од „Блумберг“, а Билд ја потврди оваа информација.

Сепак, санкциите против германските власти за одобрување на проектот не се разгледуваат. Експертите од индустријата со гас во Европа, според Билд, сметаат дека новите американски санкции против „Северен тек 2“ под претседателство на Џо Бајден не само што може да ја забават градбата, туку и да ја закопаат целосно, иако гасоводот е веќе завршен на 95%. Тимот на Џо Бајден пред неколку недели објави дека новиот претседател, со цел „зајакнување на енергетската независност на Европа“, ќе продолжи да се спротивставува на „Северен тек 2“, нарекувајќи го „фундаментално лош договор“.

Во исто време, во последниве години, постојано се зборуваше дека Доналд Трамп и неговиот милитантен амбасадор во Германија, Ричард Гренел, се противат на рускиот гасовод само затоа што сакаат да „продаваат американски течен природен гас“. Маневар за дефокус, како што се покажа сега.

Поддржувачите на „Северен тек 2“ долго време се обидуваа да ја поврзат американската борба со проектот на „Гаспром“ со иницијативата на Трамп. Ова беше обвинувачка тактика, бидејќи претседателот Трамп со право не е префериран во многу европски земји“, рече Бенџамин Шмит од Центарот Харвард Смитсонијан, Советникот на Државниот секретаријат за европска енергетска безбедност под Барак Обама. Но, во реалноста, „критиките за „Северен тек 2“ се исти во владите на демократите и републиканците. Не смееме да заборавиме дека потпретседателот Џо Бајден во август 2016 година стана првиот висок американски функционер кој остро зборуваше за Северен тел 2“, рече Шмит.

„Северен тек 2“ ги обединува републиканците и демократите

И поранешниот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен не се согласува со Германците дека борбата против „Северен тек 2“ има врска со личноста на Трамп. Ова е една од ретките теми на кои демократите и републиканците имаат заеднички став, рече Расмусен. „Избраниот претседател Бајден долго време веруваше дека овој проект ја загрозува безбедноста и издржливоста на сите земји на НАТО. Гасоводот ќе остане иритирачки фактор во германско-американските односи, а изборот на Бајден и труењето на Навални треба да ја принуди Германија да ја смени својата позиција“.

Данецот Расмусен жали што заканите со санкции се насочени главно против компанијата за сертификација „Дет Норске Веритас“, ангажирана од данската влада. Но, на крајот, „повеќето Данци ќе бидат среќни ако приказната „Северен тек 2“ заврши во нашите води“, рече Расмусен.

Стратегијата на Бајден ќе ги надмине санкциите

Експертот за енергетска безбедност Алан Рајли смета дека новите американски санкции барем ќе ја попречат изградбата на гасоводот. Според експертот од тинк-тенк-центарот на Атлантскиот совет, „Гаспром“ ќе треба долго време да бара компании за сертификација и осигурување, што ќе го одложи спроведувањето на проектот. Но, санкциите се само дел од стратегијата на новиот претседател на САД, чија цел е да се затвори проектот еднаш засекогаш, рече експертот. За разлика од Доналд Трамп, Џо Бајден е во состојба да развие стратегија за да обезбеди германска поддршка за блокадата на „Северен тек-2“.

Рајли е убеден дека Бајден може да и понуди на Германија „сеопфатен пакет за зелена енергетска безбедност“ што го заменува рускиот гас со обновливи извори.
„Најголемата закана за „Северен тек 2“ ќе се појави доколку американската суперсилата се вклучи со голема брзина и повеќе не се противи на проектот во мирување“.

loading...

Слични содржини