Бајден со Абазовиќ: Убаво е да се види млад премиер

од Nikola Popovski

Американскиот претседател Џозеф Бајден синоќа приреди прием за светските лидери кои присуствуваа на годишната сесија на Генералното собрание на Обединетите нации. Техничкиот премиер на Црна Гора Дритан Абазовиќ изјави дека „американскиот претседател е голем пријател на Црна Гора“. „Во кус разговор со претседателот на Соединетите Американски Држави Џозеф Бајден и првата дама Џил Бајден, Абазовиќ рекол дека американскиот претседател е голем пријател на Црна Гора, на што Бајден потврдно одговорил: „Да, сум! Убаво е да се види млад премиер“, соопштија од кабинетот на Абазовиќ.

Абазовиќ, како што наведоа, на американскиот претседател му порачал дека „Црна Гора ќе се бори против организираниот криминал и корупцијата, за што треба да помогнат и Соединетите Американски Држави“.

Техничкиот премиер нагласил и дека државата Црна Гора ќе го зачува евроатлантскиот надворешнополитички курс.

„Приемот се одржа во Американскиот природонаучен музеј, каде премиерот заедно со советникот за надворешна политика Ѓорѓе Радуловиќ разговараше и со Чарлс Мишел, претседател на Европскиот совет, Хавиер Бетел, премиер на Луксембург, принцот Алберт Втори од Монако, претседателката на Република Косово Вјоса Османи и други“, соопшти Кабинетот на Абазовиќ.

Слични содржини