Бајден: Третата доза од вакцината ќе биде бесплатна и лесно достапна

од Nikola Popovski

Третите дози на вакцини против коронавирус ќе бидат бесплатни и достапни, изјави денеска американскиот претседател Џозеф Бајден, еден ден откако федералните здравствени агенции поддржаа давање дополнителна доза за зајакнување на имунитетот.

„Како и првата и втората доза, засилувачката доза ќе биде бесплатна и лесно достапна“, рече Бајден во Белата куќа.

Третата доза ќе биде достапна за луѓе на возраст над 65 години, лица со висок ризик од тешки форми на болеста, кои биле вакцинирани пред шест месеци со вакцината Фајзер-Бионтек против Ковид-19.

Бајден рече дека околу 60 милиони луѓе во моментов ги исполнуваат условите за третата доза, и исто така го повтори својот апел до повеќе од 70 милиони Американци кои с yet уште не започнале вакцинација.

„Слушајте што велат невакцинираните Американци кои лежат во болнички кревети, додека го земаат последниот здив, велат: Да бев само вакциниран. Луѓето умираа и тоа оние кои не мора да умрат“, нагласи американскиот претседател.

Слични содржини