Бајден во пост-изборно интервју: Ова не е трет мандат на Обама

од Vladimir Zorba

Иако поголемиот дел од неговиот кабинет го сочинуваат министри од администрацијата на Барак Обама, новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден вели дека предизвиците пред него се сосема различни, а исто така и неговата администрација.

Во првото интервју по победата на изборите, Бајден им порача на Американците дека не се соочуваат со „третиот мандат на Обама“ и вети дека тој ќе го претставува целиот спектар на земјата. Во интервју за „NBC News“, Бајден рече дека предизвиците пред него се единствени.

„Ова не е трет мандат на Обама. Се соочуваме со сосема поинаков свет отколку што беше за време на администрацијата на Обама-Бајден.

„Претседателот Трамп промени сè“, рече Бајден.

Тој рече дека неговата администрација ќе претставува „спектар на американскиот народ, но и спектар на Демократската партија“ и додаде дека размислува за назначување републиканци кои гласаа за Трамп во нивната администрација.

„Сакам оваа земја да биде обединета“, рече Бајден, додавајќи дека нема намера да го користи правосудниот систем за да го испита Доналд Трамп и неговите советници, и покрај притисокот на некои демократи да ги испитаат неговите финансии и да каже дека бара странско мешање на изборите. Кога Трамп ќе ја напушти функцијата во јануари, тој ќе ја изгуби уставната заштита од кривично гонење што му беше доделено на сегашниот претседател.

Но, Бајден рече дека повеќе сака неговата администрација да се држи настрана од конфликтот.

„Постојат голем број истраги што се на државно ниво. Не постои ништо што можам или не можам да направам во врска со тоа“, рече Бајден.

Тој додаде дека администрацијата на Трамп иницирала „искрен“ трансфер на власта.

„Администрацијата веќе почнува да подготвува дневни извештаи што ќе ги примам како претседател. Исто така, договараме состанок со Ковид тимот во Белата куќа со цел да се договориме за условите во врска со дистрибуцијата на вакцината, што треба да им биде достапна на сите луѓе“, рече Бајден.

Слични содржини