Бајден: Во војна сме со вирусот, не едни со други

од Vladimir Zorba

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, им се обрати на Американците пред Денот на благодарноста, повикувајќи на единство на нацијата, во борбата против коронавирусот, но и надвор од тоа, и изрази надеж дека „мрачната ера на поделби“ ќе биде заменета со „ера на единство“.

„Знам дека нашата земја е уморна од борби. Мора да имаме предвид дека војуваме со вирусот, не едни со други. Не едни со други. Ова е моментот кога треба да бидеме силни, да ги удвоиме нашите напори и повторно да се посветиме – сите сме во ова заедно“, рече Бајден, пренесува Гласот на Америка.

Пвикувајќи ги граѓаните да го поминат празникот во најблискиот круг на семејство или пријатели, без патувања и големи собири, тој рече дека тој и неговата сопруга Џил ќе го слават Денот на благодарноста само со нивната ќерка и зет, додека остатокот од семејството ќе слави во мали групи.

„Верувам дека заслужувате да ја слушнете вистината од вашиот претседател. Треба да го запреме ширењето на вирусот. Тоа им го должиме на лекарите и медицинските сестри и работниците во првите редови. Тоа им го должиме на нашите сограѓани“, рече Бајден.

Денот на благодарноста е празник кога милиони Американци обично се собираат со своите семејства, а многумина патуваат со авион за да го сторат тоа. Оваа година, со оглед на ситуацијата со Ковид-19, кој владее низ целата земја, федералната влада ги повика луѓето да останат дома.

„Знам дека можеме да го победиме овој вирус, и ќе го направиме тоа. Животот ќе се врати во нормала, ви ветувам. Ова нема да трае вечно“, додаде Бајден, кој призна дека Американците се уморни од пандемијата.

Новоизбраниот претседател зборуваше и за неодамнешните избори, велејќи дека Американците треба да бидат и благодарни „на самата демократија“ оваа година, откако за време на пандемијата излегоа на гласање во рекорден број.

„Нашата демократија беше на тест оваа година. И, она што го научивме е дека граѓаните на оваа нација беа на ниво на задачата“, рече Бајден.

Во вторникот, Бајден рече дека Соединетите држави се „подготвени да го водат светот, а не да се повлекуваат од него“, навестувајќи нагло заминување од политиката на претседателот во заминување Доналд Трамп „Америка на прво место“ во последните четири години.

Додека се подготвува да ја преземе функцијата на 20 јануари, Бајден рече дека земјата е „подготвена да им се спротивстави на противниците, а не да ги отфрла нашите сојузници“.

„И ние сме подготвени да застанеме во одбрана на нашите вредности “.

Од неговиот центар за транзиција во неговиот роден град Вилмингтон, Делавер, избраниот претседател ги претстави своите врвни претставници за надворешна политика и национална безбедност.

„Тие го олицетворуваат моето основно верување дека Америка е најсилна кога работи со сојузници“, рече тој.

„Така навистина ја штитиме Америка без да се мешаме во непотребни воени конфликти, а нашите противници под контрола и терористите на безбедно растојание.

Изборот на Бајден, можеби особено на Ентони Блинкен за државен секретар, го одразува глобалистичкиот став кој е сосема поинаков од оној на администрацијата на Трамп.

Бајден рече дека Америка води не само со примерот на својата моќ, туку и со силата на нејзиниот пример. Тој рече дека официјалните лица што ги назначи „не само што ќе ги поправат, туку ќе ја преиспитаат американската надворешна политика и националната безбедност за следната генерација“.

„И тие ќе ми кажат што треба да знам, а не што она сакам да го знам“, заврши Бајден.

Слични содржини