Балашевиќ во Англија: „Хрватскиот Меси“ му посвети гол (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Хрватскиот фудбалер Ален Халиловиќ го постигна голот за победа на Бирмингем против Квинс Парк Ренџерс, кој му го посвети на починатиот пејча Ѓорѓе Балашевиќ.

Повеќе од една недела, целиот регион жали по Балашевиќ, многу генерации обожаватели се завиткани во црно, а помладите ги предводи Ален Халиловиќ.

Ова момче, кое некогаш го нарекуваа „хрватскиот Меси“, во моментов се бори да се врати на големата сцена.

Тој бил дел од Барселона, неодамна и на позајмица во Херенвен и Стандард, а сега е член на Бирмингем.

Халиловиќ влегол во игра во 63-та минута, а пресуди неговиот потег во 83-та минута.

Тоа беше негов прв настап во клубот, на седмиот натпревар, а потоа го соблече дресот и истрча кон камерите.

Покажа маица со ликот на Балашевиќ, па првиот погодок по точно една година се славеше на трогателен начин.

loading...

Слични содржини