Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Балканот се подготвува за коронавирусот: Инсталирани термички камери на аеродромите во Турција

Балканот се подготвува за коронавирусот: Инсталирани термички камери на аеродромите во Турција

Турција подготви термички фотоапарати и други мерки на претпазливост против ширењето на новиот коронавирус, но во моментов нема случаи или пациенти изложени на ризик, соопшти Министерството за здравство на Турција.

Бројот на смртни случаи од вирусот со потекло од Кина се зголеми на 9 со 440 потврдени случаи за заразени. Кинеските здравствени власти велат дека властите се во можност да ја контролираат епидемијата, иако податоците покажуваат дека се шири „респираторно“.

Новиот аеродром во Истанбул е главен меѓународен центар, кој опслужува повеќе од 50 милиони патници годишно, а турските авиокомпании воспоставуваат дневни летови со дестинации во Кина, вклучувајќи ги Пекинг, Шангај и Гуангжу.

„Подготвени сме, вклучително и да однесеме заболен пациент во нашата соба за карантини и да го пренесеме во болницата преку специјално назначена брза помош“, изјавија од Министерството за агенцијата Анадолу.

„Светската здравствена организација (СЗО) не препорача термички камери за Турција, но ние ги преземавме сите мерки на претпазливост, вклучително и термички фотоапарати“, се додава во соопштението.

Вирусот, со потекло од централниот кинески град Вухан, веќе се рашири во поголемите градови во Кина, како и во САД, Тајланд, Јужна Кореја, Јапонија и Тајван.

loading...