Барние: Макрон ја донесе Франција на чекор од напуштање на ЕУ

од Nikola Popovski
323 прегледи

Францускиот претседател Емануел Макрон ја доведе земјата на работ на напуштање на ЕУ, тврди Мишел Барние, главен преговарач на ЕУ за Брегзит.

Во интервју за британскиот дневен весник „Телеграф“, Барние изразил жалење што никој не обрнал внимание на неговите предупредувања за миграцијата, безбедноста, авторитетот на државата и почитувањето и развојот на најсиромашните делови на земјата.

По лошите резултати постигнати на неодамнешните избори за Европскиот парламент, Макрон одлучи да распише предвремени избори.

Аналитичарите веруваат дека овој потег претставува голема коцка на францускиот претседател, кој се надева дека ќе победи на изборите на екстремно десничарската партија Национален митинг предводена од Марин Ле Пен.

Весникот посочува дека доколку неговата коалиција претрпи пораз на изборите, тој ќе треба да назначи премиер од друга партија, поради што ќе има многу малку овластувања во преостанатиот дел од неговиот претседателски мандат.

Резултатите од неодамнешните анкети на агенцијата „Ифоп“ укажуваат дека во првиот круг од изборите на 30 јуни Ле Пен има јасно водство од 34 отсто пред сојузот на левичарските партии, дека Новиот народен фронт има 29 отсто, а централно ориентираната партија на Макрон има 22 отсто.

Според францускиот изборен законик, кандидатите мора да обезбедат 12,5 отсто од гласовите на регистрираните избирачи за да се квалификуваат за вториот круг на гласање на 7 јули.

Слични содржини