Барса со петта победа по ред во Евролигата

од desk4

Барселона го победи Панатинаикос со 79:68 поени во 18-тиот круг од кошаркарската Евролига и веќе има пет последователни успеси. Шпанскиот тим е шести во пласманот со 11 победи и 7 порази, додека Панатинаикос е 10-ти со скор 8-10.

Тома Јуртел беше најдобар стрелец за Барселона со 23 поени. Кевин Серафин додаде 14 поени и 7 скока. Јанис Папапетру постигна 17 за гостите.

Барселона водеше со 37:36 на паузата и 56:52 по 30 минути, но одигра силна последна четвртина и дојде до крајниот успех.

Израелскиот шампион Макаби Тел Авив победи како домаќин на ЦСКА Москва со 93:76 и ја забележа првата победа над рускиот тим како гостин од 2004 година. За ЦСКА, ова е најголемиот пораз на турнирот во текот на изминатите шест години.

Нандо де Коло и Вил Клебурн беа најуспешни за ЦСКА Москва со 16 поени. Отело Хантер постигна 12 поени и 9 скокови.

ЦСКА Москва доживеа прв пораз на домашен терен за сезоната, но остана на третото место во рангот со 13-5.

Во шпанското дерби, Басконија ја порази Гран Канарија со 83:66. За победниците се истакна Марчелино Вертас со 24 поени и 6 асистенции, Винсент Поире додаде 20, Илиман Диоп направи „дабл-дабл“ – 13 поени и 10 скока.