Барселона се уште нема добиено официјална понуда за Меси

од Stefanija Kuzmanovska

Разговорите помеѓу управата на Барселона и фудбалерот Лионел Меси се пријателски, но сè уште нема официјална понуда во врска со новиот договор.

Како што објави „Гол“ денес, нема цврста понуда во оваа фаза на преговори, и покрај обвинувањата дека управата на клубот понудила специфични услови на еден од најдобрите фудбалери на сите времиња.

Договорот на Меси истекува на 30 јуни. Тој се обиде да го напушти клубот пред почетокот на сезоната, но раководството во тоа време го спречи во тоа.

Барселона сака да го задржи Меси, но чека сеопфатна ревизија на нејзините финансии за да утврди колку може да му понуди на 33-годишниот Аргентинец.

Како што се наведува, Меси сака да остане, бидејќи има подобри односи со новиот претседател Жоан Лапорта отколку со неговиот претходник Хозе Марија Бартомеу.

Меси сака клубот да го убеди дека Барселона има можност да се бори за трофеи следната сезона. Наводно, Меси чека да види кои играчи ќе дојдат и кои ќе го напуштат клубот за време на летниот преоден рок.

Слични содржини