Батум прво го расплака Дончиќ, па по натпреварот го тешеше (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

Николас Батум постигна само три поени во полуфиналниот меч против Словенија, но на крајот од натпреварот се истакна како еден од хероите.

„Триколорите“ славеа со 90:89, а одличниот кошаркар на Шарлот Хорнетс во последниот напад феноменално го блокираше Клемен Препелиќ и ја обезбеди победата на својот тим.

Откако ја удри рампата до словенечкиот тим на патот кон големото финале, тој исто така покажа дека, освен што е голем спортист, тој е и голем човек. Батум го виде Лука Дончиќ како плаче на клупата на словенечкиот тим, и отиде да го утеши.

Дончиќ и компанијата ќе имаат можност да се вратат дома од Токио со медал, бидејќи мечот за бронзата против Австралија ги чека в сабота (7 август) во 13 часот.

Слични содржини