Бела куќа: Евакуирани 19.000 луѓе од Кабул за еден ден

од Vladimir Zorba

Околу 19.000 луѓе беа евакуирани од Кабул во вторникот, а 82.300 од 14 август, објави Белата куќа додека државите се тркаат со времето за да го завршат повлекувањето до 31 август, рок што талибанците засега немаат намера да го продолжат.

Во изминатите 24 часа, 42 американски воени летови и 48 летови на коалицијата помогнаа да се евакуираат луѓето од главниот град на Авганистан, Кабул, откако Талибанците ја презедоа контролата врз него, се додава.

Западните земји брзаат да ја завршат евакуацијата на илјадници луѓе од Авганистан во среда, бидејќи се приближува крајот на месецот и се приближува рокот за повлекување на сите странски војници, и нема индикации дека Талибанците би можеле да дозволат тој рок да се продолжи.

Во досега најголемата операција, Соединетите држави и нивните сојузници евакуираа повеќе од 80.000 луѓе со авион, вклучувајќи и нивни граѓани, персонал на НАТО и загрозени Авганистанци од 14 август, ден пред талибанците да влезат во Кабул и да стават крај на 20-годишно присуство на странска војна.

Трка со времето

Бајден во вторникот рече дека САД ќе се држат до 31 август како краен рок за целосно повлекување на својата армија, и покрај предупредувањата од европските сојузници дека не сите загрозени Авганистанци ќе можат да заминат до тој рок.

„Колку побрзо можеме да завршиме, толку подобро … секој ден е нов ризик за нашата војска“, рече Бајден во вторникот.

Разговорите на лидерите на Г7 во вторникот не резултираа со продолжување на рокот за евакуација и повлекување.

Франција ќе ги продолжи операциите за евакуација од Авганистан што е можно подолго, но најверојатно ќе ги прекине тие операции во следните часови или денови пред крајниот рок до 31 август, изјави владиниот портпарол Габриел Атал.

Додаде дека се уште не може да даде прецизен рок за завршување на француската евакуација од Авганистан.

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Рааб изјави дека крајниот рок за евакуација на луѓето е до последната минута од август.

Десетици илјади Авганистанци го окупираа аеродромот во Кабул во страв од прогон, а среќниците обезбедија место на летовите.

Холандската влада стравува дека оние што ги исполнуваат условите за азил нема да бидат евакуирани навреме.

Холандските војници успеаја да однесат повеќе од 100 луѓе на аеродромот во Кабул, рече министерот за надворешни работи Сигрид Кааг, но стотици други би можеле да останат таму.

Напорите за евакуација на Унгарија се при крај, откако централноевропската земја евакуираше нешто повеќе од 500 луѓе од Кабул, изјави во средата министерот за надворешни работи Петер Сијарто.

„Точното време ќе го објави воениот командант, а тоа може да се случи денес“, рече Сијарто на прес -конференција, додавајќи дека повеќето од евакуираните се Авганистанци кои помагаат на унгарска добротворна организација или унгарски војници.

„Странските војници треба да се повлечат до крајниот рок. Тоа ќе го отвори патот за продолжување на цивилните летови“, објави портпаролот на Талибанците, Сухаил Шахин на Твитер.

„Луѓето со легални документи можат да патуваат со комерцијални летови по 31 август“, рече тој.

Двајца американски официјални лица, кои сакаа да останат анонимни, рекоа дека расте стравот од ризик од самоубиствени напади на Исламска држава на аеродромот.

Бегство по копнени патишта

Дипломат на НАТО, кој сакаше да остане анонимен, рече дека неколку меѓународни хуманитарни групи се очајни да го евакуираат авганистанскиот персонал и дека соседните земји треба да ги отворат копнените граници за да дозволат повеќе луѓе да заминат.

„Иран, Пакистан и Таџикистан треба да повлечат многу повеќе луѓе преку воздух или копно. Нивните витални патишта се користат многу брзо“, рече дипломатот за Ројтерс.

И покрај шокантните сцени на аеродромот во Кабул, Талибанците отфрлија какво било продолжување на рокот за повлекување странски војници, нарекувајќи го „црвена линија“.

По брзата победа што го шокираше светот, Талибанците дозволија да продолжат операциите предводени од САД, фокусирајќи се наместо на воспоставување контрола и формирање влада.

Слични содржини