Белата куќа: Бајден оди на средба со Путин „од позиција на сила“

од Stefanija Kuzmanovska

Џејк Саливан, советник за национална безбедност на американскиот претседател, рече дека претседателот Џозеф Бајден ќе ја започне својата европска турнеја „од позиција на сила“.

Тој исто така рече дека Америка не ја гледа претстојната средба меѓу лидерите на САД и Русија, Џозеф Бајден и Владимир Путин, како охрабрување, туку како дел од одбраната на американските интереси и вредности кои се „од витално значење“.

Како што изјави, Бајден се среќава со Путин „не и покрај разликите меѓу Русија и Америка, туку благодарение на нив“.

Тој исто така рече дека Америка и Русија имаат огромна работа пред нив и многу прашања што треба да се решат, а директниот разговор е најдобриот начин да се примени тоа во пракса.

Русија: Таа можност е исклучена

Малку е веројатно дека Америка ќе може да разговара со Русија „од позиција на сила“, таа можност е исклучена, изјави членот на комитетот за меѓународни работи на Советот на Федерацијата на Русија, Сергеј Цеков.

„Разговорот со Русија од позиција на сила не ветува, можно е да се изгради дијалог исклучиво на еднаква основа, врз принципот на меѓусебно почитување“, рече тој.

Тој исто така оцени дека е малку веројатно дека Бајден би сакал да спроведе таков дијалог со рускиот претседател, особено ако се земе предвид дека Америка се обидувала да наметне ваков речник ширум светот во последните 40 години и тоа никаде не донело позитивни резултати.

Слични содржини