БЕЛАТА КУЌА ЗА ОФАНЗИВАТА НА УКРАИНА: „Остануваат уште шест до осум недели“

од Vladimir Zorba

Координаторот за стратешки комуникации на Белата куќа, Џон Кирби, рече дека Киев има уште шест до осум недели да продолжи со обидите за контраофанзива пред студеното време.

– Ни остануваат уште шест до осум недели пред работите да станат тешки – рече тој.

Според Кирби, студот што се приближува укажува на потребата да се обезбеди помош за Украина.

Слични содржини