Актуелно
Почетна / Анализи / Размисли / Белорусија: Единствената земја во Европа која не е загрижена за пандемијата од коронавирус

Белорусија: Единствената земја во Европа која не е загрижена за пандемијата од коронавирус

Европа сега е епицентарот на епидемијата на коронавирусот, но постои една земја на Стариот континент каде нема радикални промени во секојдневниот живот.

Белорусија, единствена земја во многу погледи, презеде многу поразличен пат од остатокот на Европа и нејзините најблиски соседи – Русија и Украина.

Додека Украина се подготвува да воведе вонредна состојба и Русија ги затвора училиштата и ги откажува сите големи настани, во Белорусија, на многу начини, се си тера по старо, пишува Би-Би-Си.

Границите се отворени, луѓето одат на работа и нема паника за купување тоалетна хартија.

„Не паничите“

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, рече дека нема потреба неговата земја да преземе какви било мерки на претпазливост за да го спречи ширењето на вирусот.

„Такви работи се случуваат. Најважно е да не се паничи!“, рече тој во вторникот наутро за време на средбата со кинескиот амбасадор во Минск.

Белорусија не ги затвори кината и театрите, ниту забрани масовни собири.

Тоа е една од последните преостанати земји во светот што не го откажа фудбалскиот шампионат.

Белоруската лига сè уште игра и се емитува на телевизија на големо задоволство на љубителите на фудбалот во соседна Русија.

„Тракторот ќе го излечи коронавирусот“

Коментарите на претседателот Лукашенко дека „тракторот ќе го излечи вирусот“ станаа тема на жестока дебата, па дури и исмевање на социјалните мрежи во Белорусија.

Претседателот мислеше на чесна, напорна работа на фармата. Тој исто така рече дека иако самиот не пие алкохол, малку вотка нема да биде на одмет во обидите да се запре ширењето на болеста.

Сепак, многу Белоруси се мошне загрижени за ширењето на вирусот затоа што добро знаат што се случува надвор од земјата.

Некои млади луѓе и ученици во Минск се преправаат дека се болни за да се држат настрана од преполните училници.

Во обид да ја ублажат оваа загриженост, факултетите и средните училишта почнаа да одржуваат часови неколку часа подоцна за да избегнат учениците да патуваат преку центарот на градот.

На улиците во Минск има малку помалку луѓе, а сите се свесни дека постарите се изложени на поголем ризик. Но, властите прават малку за сами да ја испратат оваа порака.

Претседателот Лукашенко рече дека нема причина за загриженост затоа што сите што доаѓаат од странство се тестираат.

„Две или три лица на ден се позитивни – во овој случај тие се карантинирани и ослободени по една недела и половина или две недели“, тврди тој.

„Најдете ги мангупите кои шират паника“

Лукашенко посочува дека загриженоста и психозата се многу опасни работи, па дури и веројатно поопасни од самиот вирус. Тој издаде наредба до државната тајна служба, белорускиот КГБ, за „пронаоѓање на мангупите“ што шират паника.

Во Белорусија, 86 лица се заразени со вирусот, а две починале, иако никогаш не е официјално потврдено дека починале од вирусот.

Белорусија е единствена на многу начини. Таа е последната земја во Европа каде смртната казна е сè уште во сила. Исто така е единствената земја во Европа чиј авторитет има опуштен став кон коронавирусот.

Во исклучително неочекуван пресврт на настаните, белорускиот опозициски активист Андреј Ким – обично остар критичар на владата – се согласи со претседателот.

Ким ја напиша на Фејсбук објавата дека Лукашенко имал право затоа што верувал дека карантинот низ целата земја ќе ја „убие белоруската економија“, додавајќи дека „работите сега се свртени наопаку и Белорусија сега е единствената земја во светот каде моќта не е мотивирана од популизам. но со вистинска грижа за благосостојбата на граѓаните “.

„Знам дека ќе се изедам жив велејќи го ова, но не можам да ја задржам устата затворена во ситуација на општо лудило“.

Под „лудило“ тој мисли на активности што целиот свет ги презема против вирусот – не правејќи ништо, тој смета дека Белорусија ќе го зачува здравиот разум.

loading...