Белоруската опозиција бара меѓународен суд против Лукашенко

од Stefanija Kuzmanovska

Белоруската опозициска лидерка во егзил Светлана Тихановскаја повика на формирање меѓународен трибунал за судење на режимот во Минск, предводен од претседателот Александар Лукашенко.

„Злосторствата на диктатурата на Лукашенко мора да бидат истражени“, рече 38-годишната лидерка на опозицијата во говорот пред Сенатот во Прага.

Тихановскаја учествуваше на претседателските избори во август 2020 година против авторитативниот лидер Лукашенко, кој се прогласи за победник на изборите, што опозицијата ги отфрли, пренесува Хина.

Слични содржини