Бенкси се јави: Девојчето со хулахоп е мое дело!

од Vladimir Zorba

Мурал на девојче со хулахоп се појави во средината на минатата недела на ѕид на зграда во англискиот град Нотингем. Девојчето, наместо хулахоп, користи гума за велосипед како играчка.

Кога муралот со девојчето одеднаш се појави на страничниот ѕид на салонот за убавина во Нотингем, а покрај графитите, потпрен на ѕидот, беше стар велосипед, на кој му недостасуваше едно тркало, во британските медиуми и социјалните мрежи веднаш започнаа шпекулации дека станува збор за ново дело на најпознатиот уличен уметник во светот на кој, дури и по скоро три децении кариера, никој не го знае идентитетот – Бенкси.

Шпекулациите траеја со денови, Градскиот совет реагираше, заштитувајќи ги графитите со параван, а експертите за уметничкото творештво на Бенкси се рекламираа во медиумите, коментирајќи дека тоа во никој случај не е негово дело. Тие тоа го објаснија, меѓу другото, и со фактот дека во последните месеци, Бенкси е преокупиран со темата, која го прогонува целиот свет од февруари – коронавирусот.

Сепак, за време на викендот, сите шпекулации завршија. На официјалниот Инстаграм профил на британскиот уметник се појави фотографија од делото.

„Муралот е мој“, беше пораката на уметникот, кому мистеријата во никој случај не му е туѓа.

Освен што неговиот идентитет е предмет на гласини со години, слично е и со неговите дела, кои, како и обично, се појавуваат во Велика Британија, но и пошироко, кога најмалку се очекува. Прво се случи во неговиот роден град Бристол на почетокот на 90-тите години од минатиот век, а оттогаш тоа е редовна пракса во светските метрополи.

По постот на Инстаграм во мал град со нешто повеќе од двесте илјади жители, што е најдобро познато по легендата за Робин Худ и Шервуд Форст, околу стотина луѓе се наредија на улицата.

– Можеби пораката е дека, иако живееме во тешки времиња, сега е време да го искористиме секој момент и да добиеме нешто позитивно и забавно во сето ова. Дури и во скршен велосипед – коментира за Би-Би-Си жител на Нотингем.

И навистина, на крајот на градот, каде што најмалку се очекуваше, одеднаш се создаде голема возбуда. Го споделија граѓаните на Нотингем од сите генерации, бидејќи тие се тркаа да видат кој прв ќе стигне до муралот, да го видат одблизу и се фотографираа покрај него.

И генијалниот продавач на сладолед „паркираше“ недалеку од муралот, за да ги искористи толпите за да заработи нешто… Конечно, жителите на овој град на северот на Англија ќе зборуваат за нешто друго освен за короната. Нивниот град е повторно во центарот на вниманието.

Портпарол на градскиот совет за Би-Би-Си изјави дека е феноменално што Бенкси потврди дека делото е негово, додавајќи:

– Не знаеме зошто го избра Нотингем, но ние сме град познат по своите бунтовници – како Робин Худ.

Портпаролот реагираше и на народот што се формираше на улицата околу графитите, повикувајќи ги љубопитните да внимаваат:

– Знам дека луѓето се заинтересирани да дојдат и да ја видат новата работа на Бенкси, но мора да бидеме внимателни поради пандемијата и да избегнуваме големи собири, затоа апелирам до граѓаните да се воздржат од посета на муралот.

Но, кога станува збор за Бенкси, очигледно нема социјално растојание за граѓаните на Нотингем.

loading...

Слични содржини