Бензема може да заврши во затвор, тој не се појавува на судење

од Vladimir Zorba

Денеска во судот во Версај започна судењето против напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема и уште четворица мажи обвинети за уценување на соиграчот Матју Валбуена со секс снимка во 2015 година.

Судењето започна без Бензема, кој во вторникот одигра натпревар од Лигата на шампионите против Шахтјор во Киев, а неговиот адвокат Антоан Веј го оправда отсуството со „професионални причини“, додавајќи дека случајот против неговиот клиент е „апсурден“.

Францускиот напаѓач, кој е еден од најголемите кандидати за „Златната топка“ оваа година, е обвинет за учество во обид за уцена, и му се заканува затворска казна до пет години и парична казна од 75.000 евра.

Бензема, заедно со уште четири лица, наводно побарал од Валбуена меѓу 50 и 100 илјади евра за да не се објави спорното видео. Откако целиот случај заврши во медиумите во 2015 година, францускиот селектор Дидие Дешан ги исфрли двајцата од националниот тим.

Валбуена после тоа не заигра за „триколорите“, додека Бензема ова лето повторно играше за актуелните светски шампиони на Европското првенство.

Обвинителите тврдат дека Бензема, кој постојано го негира обвинението, го охрабрил Валбуена да плати група уценувачи да ја чуваат сексуално експлицитната видеокасета подалеку од очите на јавноста.

Валбуена сведочеше пред судот за разговорот со „уценувачот“, велејќи дека е јасно дека тој сака пари, и дека обидот за уцена го оставил во страв за неговата кариера и место во националниот тим.

„Отпрвин не можев да поверувам, мислев дека тоа е блеф“, рече 37-годишниот напаѓач на Олимпијакос.

„Не се зборуваше за сумата на пари, но имаше закана од луѓе кои ми рекоа дека имаат нешто за мене“, рече напаѓачот на грчкиот тим.

Уценувачите првично се обратиле до поранешниот француски интернационалец Џибрил Сисе за да го убедат Валбуена да плати пари за нивно молчење. Наместо тоа, Сисе го предупредил за изнудата, рече Валбуена. Наводните уценувачи потоа го ангажирале Бензема да го охрабри Валбуена да плати за нивниот молк.

„Сопствениците на видеата се големи, големи насилници“, му рекол Бензема, додавајќи дека може да го запознае со пријател, „некој на кого му веруваш“, за да го реши проблемот.

Валбуена рече дека првично ги протолкувал зборовите на неговиот соиграч само како „пријателски совет“, пред да сфати дека Бензема е поврзан со поттикнувачите на овој обид за уцена.

Во идентификувањето на наводните уценувачи, помогнаа снимки од телефонски разговори снимени од таен полицаец кој го „глумел“ посредникот на Валбуена. Истражителите велат дека Бензема го охрабрил Валбуена да им плати на уценувачите откако му ги дал условите под кои би можел да ги спречи сопствениците на снимката да ја објават во јавноста.

Меѓу обвинетите се пријателот на Бензема од детството, Карим Зенати, кој наводно дејствувал како посредник и Мустафа Зуауи, за кого постои сомневање дека е „архитект на измамата“.

Зуауи им рече на новинарите дека ја добил секс снимката и ја споделил со Бензема и некои други членови на француската репрезентација, но рече дека никогаш не се случил обид да се изнуди пари од Валбуена.

„Ја задржавме снимката за себе“, рече тој пред почетокот на судењето.

Слични содржини