Актуелно
Почетна / Актуелно / Беснее планетата: Протести од почетокот на годината го тресат светот

Беснее планетата: Протести од почетокот на годината го тресат светот

Оваа година едвај ја помина втората половина и веќе може да се рангира меѓу најтурбулентните во последните неколку децении.

Во јануари годинава беше објавена студија на британската консултантска компанија „Вериск Маплекрофт“, која покажа дека 40 отсто од земјите во светот ќе се соочат со протести и немири во 2020 година; од 195 земји во светот, во 47 имало немири во 2019 година, а се предвидуваше дека бројот на земји во кои се случуваат немири ќе се зголеми на 75.

„Не можам да дишам”

Стотици илјади Американци излегоа на улиците, во големите и малите градови, од еден брег до друг брег, одбележувајќи една од најизразените мобилизации до денес на државните протести против полициското насилство и системскиот расизам, предизвикана од полициското убиство на Џорџ Флојд во Минеаполис. Немирите брзо се раширија во Европа и Латинска Америка, па дури и Австралија, а бранот демонстрации предизвика бран на уривање на споменици на историски личности поврзани со расизам и колонијализам.


Во Америка страдаа спомениците на генералите на Конфедерацијата, а бранот на улична ревизија на историјата се прели и преку океанот. на мета на демонстрантите беа и белгиските кралеви, италијански писатели и трговци со робови во Велика Британија. Статуата на еден од нив, Едвард Колстон, по повеќе од 300 години на пиедесталот, заврши во реката Бристол, а потоа и на реставрацијата.

Му се тресе тронот на Асад

Девет години по почетокот на граѓанската војна во Сирија, во која загинаа скоро 500.000 животи и има повеќе од шест милиони бегалци, оваа земја повторно се соочува со протести како во 2011 година, само овој пат во области кои не беа засегнати од граѓанската војна и кои го поддржаа сирискиот претседател Башар ал Асад кога започна бунтот против неговото владеење на почетокот на „Арапската пролет“.

Иако сите веруваа дека Русите го зајакнаа владеењето на Асад јуниор за неколку децении преку воена интервенција, епидемијата на коронавирус и галопирачката економската криза предизвика нов бран протести, овој пат не од Суни, туку од Друзи.

Контроверзниот закон и Хонг Конг на нозе

Кога Кина донесе контроверзен закон за национална безбедност за Хонг Конг, што го олеснува казнувањето на демонстрантите и ја поткопува автономијата на градот, првите апсења наскоро беа направени според новиот закон, а активистите за независност на Хонг Конг се собраа на протест. Демонстрациите во Хонг Конг не стивнаа од минатата година и цело време улиците пукаат од водени топови, солзавец и гумени куршуми.

Полицијата апсеше масовно, а безбедносните сили објавија дека стотици лица се приведени, како заради нелегалното собирање, така и заради кршење на новиот закон. Неколкумина беа уапсени за носење британски знамиња и повикаа на независност на Хонг Конг.

Солзавец за француските медицинари

Протестите на здравствените работници во Франција, кои бараат подобри услови за работа и плати, брзо станаа насилни во Париз. Полицијата употреби солзавец за да растера стотици маскирани демонстранти кои фрлаа камења и го соборија автомобил. 19 полицајци беа повредени, а повеќе од 30 лица беа уапсени.

Протестите го парализираат Чиле

Кризата во Чиле започна во октомври 2019 година по зголемувањето на цената на билетот за метрото. Следеа немири, подметнување пожари, насилство и конфликти што ја парализираа земјата, а потоа тие беа во средина на пандемија што ја погоди тешко оваа латиноамериканска земја. Граѓаните излегоа на улиците поради недостиг на храна за време на карантинот.

Тирана не го дава театарот

Неколку илјади Албанци протестираа во мај за уривањето на дотраената зграда на Народниот театар во Тирана, што доведе до зголемување на тензиите. Демонстрантите протестираа и против вонредните мерки на владата на Еди Рама, воведени за сузбивање на коронавирусот.

Чија е Будва

Немирите во Црна Гора продолжуваат откако е донесена одлуката за усвојување на спорниот Закон за слобода на религијата. Кон крајот на минатиот месец ситуацијата ескалираше во Будва поради апсењето на локалните власти по неколкунеделни превирања, создадени со создавање на ново, „тенко“ мнозинство во локалниот парламент.

Се фрлаше солзавец, граѓаните истуркаа неколку контејнери на улиците во знак на протест, блокирајќи го сообраќајот на некои улици, дури и со нивните тела, а во исто време протести се одржуваа и во други градови во Црна Гора. Во Никшиќ полицијата фрли солзавец, чад бомби и користеше пепер-спреј.

Српски корона-немири

По неколку бурни месеци во светот, протестите сега растат и во Србија, иако тие стануваат потивки од ден на ден. Тие беа лансирани пред неколку дена кога претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави евентуално воведување на полициски час за викенд, заради растот на бројот на заразени и починати лица од коронавирусот. Сепак, овие „корона немири“, како што ги нарече Њујорк Тајмс, не се насочени само против итни мерки, туку и реакциите на владата на епидемијата од нејзиното избувнување и лажната слика за земјата со вирусот со цел да се одржат парламентарни избори на кои владејачката партија оствари убедлива победа.

loading...